Folytatom a 2019-es munkajogi tudnivalókra felkészítő cikksorozatot, ezúttal a témánk a felmondási védelem 2019-ben.
Akár babát terveztek, akár már várandós vagy, vagy éppen odahaza vagy a gyermekeddel, s már a munkába visszatérésen töröd a fejed, érdemes ezt a cikket alaposan elolvasnod!
Megilleti-e a várandósokat és a lombikbébi eljárásban részt vevőket a felmondási védelem 2019-ben?
A válasz egyértelműen igen, de figyelj, mert feltételekhez kötött! A jelenleg hatályos jogszabály azt mondja, hogy a várandósokat akkor illeti meg a felmondási védelem, ha erről a munkáltatójukat tájékoztatták. Tehát az, hogy titkolod az állapotodat, ha éppen például csoportos létszámleépítés veszélye fenyeget, vagy egyszer csak behívnak a főnök irodájába s hárman ülnek veled szemben, nem egy jó taktika: igenis színt kell vallani, akár akkor is, ha még nem töltötted be a 12. hetet. Ha lombikbébi eljárásban vesztek részt, fontos tudnod, hogy a fenti tájékoztatás mellett még egy kitétel van ahhoz, hogy felmondási védelem 2019-ben vonatkozzon rád: a kezelés tartama, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónapig hivatkozhatsz csak erre.
Él-e felmondási védelem 2019-ben, ha még te sem tudod, hogy várandós vagy?
A bírói joggyakorlat továbbra is következetes ebben a kérdésben: ha a felmondás pillanatában nem tudtál még róla, hogy babát vársz, s emiatt nem tudtad tájékoztatni a munkáltatódat, de utólag megtudod, akkor is védett vagy. Ebben az esetben haladéktalanul tájékoztasd a munkáltatódat erről, s neki tájékoztatástól számított tizenöt napja van, hogy a felmondást írásban visszavonhatja.
Mire számíts, ha éppen otthon vagy a gyermekeddel szülési szabadságon, vagy fizetés nélküli szabadságon?
Nos, ebben az esetben él az a klasszikus felmondási védelem, ami régről megszoktunk: munkáltatói felmondással nem szüntetheti meg a munkáltató a jogviszonyodat, abszolút védelmet élvezel! Tehát ha tetszik neki, ha nem, ebben az időszakban bizony nem tud megszabadulni tőled.
Mi a helyzet a felmondási védelemmel 2019-ben, ha úgy döntesz, megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, s újra munkába szeretnél állni?
Ez az a helyzet, amiben minden anyukának azt szoktam ajánlani, hogy előbb gondolkozunk, tervezünk, körbeszimatolunk, A, B és C tervet gyártunk, s csak utána döntünk… ugyanis ha megszünteti az anyuka a fizetés nélküli szabadságot, elveszíti az abszolút felmondási védelmet, s helyébe lép egy úgynevezett korlátozott felmondási védelem, ami sajnos annyit jelent, hogy ha az édesanya a gyermeke 3 éves kora előtt szeretne újra dolgozni, s nem veszi igénybe a fizetés nélküli szabadságot, a képességeivel vagy a munkáltató működésével összefüggő okból megszüntethető a munkaviszonya, ha a munkáltatónál a szerződése szerinti munkavégzési helyen nincs az általa betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasította. És az esetek nagy százalékában ez a helyzet fennáll, ritka az, hogy valakinek több évig nem töltik be a helyét. Ilyenkor tehát érdemes alaposan átgondolni, hogy biztosan vissza akarsz-e menni!
További kivételek…
Fontos tudnod, hogy a felmondási védelem 2019-ben sem illet meg, ha a munkáltatód azonnali hatállyal mond fel neked, mert a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségedet szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegted, vagy egyébként olyan magatartást tanúsítasz, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Igen, volt már erre is példa a praxisomban, egy okos előtervezéssel és előzetes tájékozódással elkerülhető lett volna 🙁 A másik, amire figyelned kell, hogy próbaidő alatt szintén nem értelmezhető a felmondási védelem, ezt elsősorban a várandósok jó, ha megjegyzik!
Szeretnél minden helyzetre felkészülni? Bizonytalan vagy, hogy mi lesz veled a munkába visszatérés után? Semmi gond, ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz!