
Gyermekszülés után a munkába visszatérésnél nem árt odafigyelni, hogy mennyi szabadság is illet meg minket. Egyrészt, mert ugye ez az az idő, amíg a beszoktatást bölcsődébe, óvodába meg tudjuk oldani, s nagyon nem mindegy, mennyi idő is áll rendelkezésünkre. Másrészt a szabadságnapok idejére a munkavállalónak bér jár, így fontos, hogy ne maradjon le 1-2 (3-4-5…) nap sem a minket megillető napokból. Nézzük tehát, hogyan tudja mindenki maga kiszámolni a GYED-GYES utáni szabadságot 2022-ben.
Kezdjük az alapokkal – melyik törvényt is kell ismerned?
Banálisnak tűnik, de én mindig ezzel szoktam kezdeni: melyik törvény hatálya alá tartozol? A legtöbben az Mt., azaz a Munka törvénykönyve alá, de bizony nem kevés közalkalmazott, köztisztviselő is megkeresett már a szabadságok miatt, s minden esetben más és más a törvény. Én ebben a mai bejegyzésben az Mt. hatálya alá tartozókkal fogok foglalkozni. (Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik törvény vonatkozik rád, vedd elő a munkaszerződésedet, kinevezésedet, s abban benne lesz!)
GYED-GYES utáni szabadság 2022-ben – mennyi időre jár?
A Munka törvénykönyve szerint szabadság a munkában töltött idő alapján minden naptári évben jár, s ez a szabadság alap- és pótszabadságból áll. De mi minősül munkában töltött időnek? Természetesen az az idő, amit munkában töltesz, ám ezen túl még többek között a szabadság tartama, a keresőképtelenség időtartama és a szülési szabadság, és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának időtartama is (ez utóbbi kettő a fontos nekünk most). Azaz a GYED-GYES utáni szabadság meghatározásához 2022-ben (is) úgy kezdünk hozzá, hogy eme időszakokat napra pontosan meghatározzuk. Ha te nem tudod fejből, hogy mikor kezdted meg a szülési szabadságodat és a fizetés nélküli szabadságodat, akkor érdemes előkeresni a CSED és GYED határozatokat, ezeken megtalálod a pontos dátumokat.
Ha szülés előtt táppénzen is voltál, kissé bonyolódik majd a visszatérésnél a helyzeted, mert ez befolyásolhatja a munkaviszonyban töltött éveid számát, így egy esetleges munkáltatói felmondásnál a neked járó összeget is. Ha ebben a helyzetben vagy, érdemes elolvasnod ezt az e-book-ot, ami felkészít minden kérdésre ezzel kapcsolatban.
Hány nap jár neked tehát?
Az alapszabadság mértéke 20 nap (ez életkortól függetlenül jár mindenkinek), s ez a következőképpen változik az életkortól függően:
- huszonötödik életévétől 21;
- huszonnyolcadik életévétől 22;
- harmincegyedik életévétől 23;
- harmincharmadik életévétől 24;
- harmincötödik életévétől 25;
- harminchetedik életévétől 26;
- harminckilencedik életévétől 27;
- negyvenegyedik életévétől 28;
- negyvenharmadik életévétől 29;
- negyvenötödik életévétől 30 munkanapra emelkedik.
Ne feledd, hogy abban az évben már jogosult vagy a nagyobb számú szabadságra, amelyik évben az adott életkort betöltöd, akkor is, ha december 31-én van a születésnapod!
Ehhez még hozzájönnek a gyermek utáni pótszabadságok: tizenhat évesnél fiatalabb gyermek után lehet igénybe venni, egy gyermek után 2, két gyermek után 4, kettőnél több gyermeke után összesen 7 munkanap pótszabadság jár. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.
Tartósan beteg gyermek esetén járó plusz napok
2013 óta a gyermek után járó pótszabadságok mellé még megilleti a munkavállalót további pótszabadság, melyre tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeke miatt jogosult, ennek mértéke szintén 2 nap / év.
GYED-GYES utáni szabadság 2022-ben – így számold ki magadnak!
Már nincs sok hátra, ígérem és azonnal tudni is fogod, mennyi nap jár neked 🙂
Először határozd meg, hogy az adott években, amikor szabadságra voltál jogosult, hány nap alap- és pótszabadság járt neked, majd ezek után ezt időarányosítani kell a fent említett szülési szabadság és fizetés nélküli szabadság meghatározott időszakaira. Az időarányosítás nem ördöngösség, számold ki szépen, hogy hány nap volt pontosan szülési szabadság 24 hete és / vagy a fizetési nélküli szabadság 6 hónapos időtartama alatt abban a naptári évben, s ezt oszd el a naptári év napjaival, s szorozd be az éves szabadságnapjaid számával – figyelve, hogy 4 évente szökőév van, s akkor bizony nem 365-tel, hanem 366-tal osztunk! A számítás elvégzéséhez már szuper naptárak találhatóak az interneten, így nem is kell fejben tartanod, mikor volt szökőév, s mikor nem.
Még egy apróság: a felet elérő töredék napokat felfelé kerekítjük. Ha kiszámoltad az egyes évekre, összeadod a részeredményeket, s kész, meg is van, hogy mennyi szabadságnap illet meg téged.
További munkajogi tanácsokat szeretnél kifejezetten anyukákra szabva, méghozzá ingyen?
Add meg a neved, címed, s máris megkapod a hírlevélsorozat első részét néhány percen belül!