A hét elején az egyik olvasóm felhívta a figyelmemet egy álláshirdetésre, amit egy személyzeti tanácsadó cég oldalán látott, személyi asszisztenst kerestek ügyvezető igazgató mellé. Eddig még semmi szokatlan nincs, naponta több tucat ilyen hirdetést lehet találni az interneten.
A hirdetés végén azonban, az elküldendő anyagok között a teljes alakos fotó is szerepelt. Érdekességként küldte el nekem a hölgy, s gondoltam, érdemes erről is írnom néhány szót, mint kiválasztásban másfél évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember. Vajon mi lehet emögött – kérdezte kíváncsian az olvasóm, s ahogy nektek is, bizony nekem is eszembe jutott egy-két verzió…
Kezdjük a legelején: semmi baj nincs azzal, ha pályázati fotót kérnek egy álláshirdetésben. Sokan mondják ugyan, hogy ne a külső legyen döntő, s hogy a diszkriminációtól mentes kiválasztást csak elősegítené, ha a HR-es nem tudná, hogy hogyan is néz ki a jelölt, hány éves, milyen bőrszínű… ez azonban sajnos a valóságban a legtöbbször nem igaz. Ha diszkriminálni szeretne egy HR-es, a név alapján a nemre egyértelműen következtet, az iskolák és a munkahelyek felsorolásból már az életkort is nagyjából meg lehet becsülni… A pályázati fotó nagyban segíti a HR-es munkáját, könnyebben megjegyzi az álláskeresőt, s könnyebb elképzeli is, milyen lehet ő, s van egy arcm amihez kötni lehet a tényeket, adatokat. Ha csak egy név van ott, s száraz adatok, elveszik az a személyes része a munkának, amit én amúgy nagyon kedveltem fejvadász koromban. Igen, tudom, ehhez az kell, hogy legyen egy jó pályázati fotód (ha ez érdekel, kattints ide, írtam korábban egy cikket erről).
S vajon mi indokolhatja azt, ha egész alakos fotó kell? Nos, bár nem tudok egyértelmű és egyetlen választ adni, sok éves pályafutásom alapján íme ezek a dolgok jutottak eszembe:
1.) A munkához, az elvégzendő feladatokhoz fontos az állást kereső alkata, testformája, méretei. Ebben még nincs semmi rossz 🙂 Vannak olyan szakmák, ahol eleve, jó értelemben a „testével dolgozik” valaki: ilyenek a modellek, a hoszteszek.
2.) Ha valamilyen FMCG termék promótálására hölgyeket vagy urakat keresnek, s megadott méretekben van az egyenruha, céges logos póló, amit hordani kell, szintén nem mindegy, hogy ki jelentkezik, milyen méretekkel.
3.) Vannak olyan munkakörök, ahol fontos szempont a munkatársak ápoltsága, kinézete. Egy személyes ügyfélszolgálatos munkakörben nem mindegy, hogy ki ül velem szemben a pultnál, egy ápolt, kedves, harmonikus megjelenésű dolgozóval én is szívesebben beszélgetek, mint egy foghiányos, lenőtt, zsíros hajú, ápolatlan kezű valakivel. Ezzel csak egy baj van, nem kell hozzá egész alakos fotó. 🙂 Az ápoltságot részben egy teljesen szokványos pályázati fotóról is meg lehet állapítani, illetve ez a HR-es dolga, hogy személyes interjún megszűrje a jelölteket eme kritérium szerint is. Ja, kérem, hogy az sok időbe telik? Hát, igen… de egy egész alakos fotós álláskereső is lehet a valóságban butuska, ápolatlan, motyogós, kellemetlen megjelenésű…
És itt ki is merült a listám. Az, ha egy személyi asszisztensi munkakör esetén jó megjelenésű, fiatal hölgyet keres valaki, lehetőleg még olyat, aki a tanulmányait folytatja, alig van munkatapasztalata, de ápolt, jó megjelenést vár el tőle a leendő munkáltatója már a hirdetésben is feltüntetve, s a kevés felsorolt feladat egyike a külső partnerekkel szervezett találkozókon való részvétel, s a kiválasztás első lépcsőjeként egész alakos fotót várnak… nos, én itt nem tudok nem rosszmájú lenni. Még akkor sem, ha egy amúgy híres, a piacon régóta tevékenykedő tanácsadó cég nevében kerül fel ez a hirdetés a netre.
Az ügyvezető munkájának támogatása nagyon fontos feladatkör, igen ritkán képesek erre fiatal, még egyetemre járó lánykák. Egy felsővezető munkájának szervezése, támogatása az egyik legfelelősségteljesebb, legkomolyabb munka. Sokszor milliókról szóló szerződések előkészítésében kell részt venni, ügyvédekkel kell egyeztetni, ezt pedig egy maximum 1-2 éves tapasztalattal rendelkező fruska valószínűleg nem tudja megoldani. Másrészt csak felmerül bennem, hogy milyen funkciót tölt be a szépsége, ápoltsága, s a kecses, bizonyára nem 42-es méretű, hanem inkább 36-os, 38-as alkata az ügyvezető napi munkájában, s a külsős tárgyalásokon. Mert hát ugye jegyzőkönyvet vezetni, repjegyet, hotelt foglalni, s az ügyfelekkel udvariasan, kellemesen társalogni 5 percet, míg bekísérem őket az ügyvezető úr irodájába, céges ügyeket előkészíteni 40-es és 42-es ruhamérettel is lehet. Mindehhez nem kell modell alkat, csak ész, szorgalom, tapasztalat, s egy önmagára igényes, ápolt megjelenés. Ez pedig ruhamérettől, testalkattól független 🙂
Azért sok sikert kívánok a pályázóknak!
S ha ennél jobb állásra vágysz, ide kattintva elolvashatod az összes álláskeresési kulisszatitkot! 🙂
Kisgyerekes anyaként állást keresel? Iratkozz fel az álláskeresési hírlevelemre, s töltsd le magadnak azonnal az ingyenes tanulmányomat a 10 leggyakoribb önéletrajz hibáról!