Még el sem kezdődött a 2017-es év, de máris vannak anyukák, akik kérdezgetnek engem: hogy alakul majd a GYED melletti munkavégzés 2017-ben? Mi lesz jövőre a szabályozás, mire számítsanak?
Én pedig örömmel teszek eleget a kérésüknek, s összefoglalom, mi lesz a jövő évben hatályos szabályozás (mert ugye mind tudjuk, hogy egy kisgyerekes anyukának előre kell gondolkodnia).
GYED melletti munkavégzés 2017-ben – az alapszabályok ugyanazok, mint 2016-ban!
2016-ban a legnagyobb módosítás az volt, hogy a GYED melletti munkavégzés már a gyermek fél éves korától megengedett volt. Ez nem változik továbbra sem, azaz 2017-ben is végezhet minden anyuka (és apuka) keresőtevékenységet a GYED folyósítása mellett, ha a baba elérte a fél éves kort.
Továbbra sem kell a folyósító szerv felé bejelenteni, hogy ha dolgozni szeretnél, s továbbra is teljes munkaidőben tudsz visszatérni, nincs időbeli korlátozás ahhoz, hogy a GYED-et és a fizetésedet is megkapd.
GYED melletti munkavégzés 2017-ben – mire figyelj nagyon?
Bár a fentiek alapvetően nagyon jól hangzanak, de van egy bökkenő: a GYED melletti munkavégzés 2017-ben sem egyenlő azzal, hogy felmondási védelmet élvezel. Attól, hogy GYED-et, vagy GYES-t folyósítanak, még felmondhatnak neked, hiszen munkába csak úgy tudsz állni a korábbi munkáltatódnál, ha a fizetés nélküli szabadságodat megszünteted, ez pedig azt jelenti, hogy lemondasz az abszolút védelemről, azaz adott esetben felmondhat neked a munkáltatód!
Hogy tervezd meg tehát a visszatérést?
Ha úgy döntöttél, hogy az otthoni babázás helyett a GYED melletti munkavégzést választod 2017-ben, akkor elsőként mindenképpen tájékozódj a munkáltatódnál, hogy mi történt a korábbi munkaköröddel, vissza tudnak-e venni, mit tudnak ajánlani, hogy állnak a visszatérési terveidhez…
Kérdezd meg a kolléganőket is, hogy mit tudnak a jelenlegi helyzetről, jövőbeli tervekről (leépítések, vagy bővítések várhatóak), s mindenképpen tájékozódj a jogaidról részletesen, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés! Számold ki, hány nap szabadság illet meg munkába lépés előtt, s azt is, hogy ha mégis elküldenek, pontosan mit kell, hogy kifizessenek neked.
Nem vagy teljesen biztos a hatályos munkajogi szabályozásban? Semmi gond, ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz!