
Több éve nagy a bizonytalanság az anyukák között abban a kérdésben, hogy jogellenes-e a munkáltatói felmondás terhesség alatt, ha a kismama nem közölte az állapotát.
A 2012-es törvénymódosítás előtt mindenki tudta, hogy védett, még akkor is, ha ő maga sem tudott róla, hiszen a bírói gyakorlat nem egyszer e mellett tette le a voksot. Aztán a 2012. július elsején hatályba lépett új törvény mindent összekavart, módosították is a törvényt az Alkotmánybíróság beavatkozása után, de a jelek szerint a felmondás terhesség alatt 2016-ban sem lesz egy könnyű küzdelem.
Márpedig nem mindegy, hogy mi áll az új jogszabályban, mert a legtöbbször a kirúgott kismama nem tud a növekvő pocak miatt másik állást találni, s így biztosítási jogviszony hiányában nem lesz jogosult az ellátásokra.
Nézzük tehát a tudnivalókat…
Honnan indulunk?
2015-ben már nincs előzetes bejelentési kötelezettség, azaz csak akkor kell elmondanunk a munkahelyen, ha veszélyeztetne minket a felmondás. Így bőven elég akkor előrukkolni a farbával, ha át akarják nyújtani a munkáltatói felmondást. Ha nem tudtunk róla, hogy babát várunk, akkor sincs gond, mert az Alkotmánybíróság 2014-ben egyértelműen kinyilvánította, hogy a védelem azokra is vonatkozik, akik nem is tudtak az állapotukról a felmondás pillanatában.
De mit tegyünk, ha utólag jöttünk rá, hogy babát várunk?
Ebben az esetben azonnal vissza kell menni a munkáltatóhoz, s hitelt érdemlően bizonyítani, hogy már a felmondás pillanatában várandósak voltunk. Ekkor egy jóérzésű, jogkövető munkáltató azonnal visszavonja a felmondást, s a jogviszony folytatódik tovább. Ha mégsem teszi ezt meg, akkor mehetünk a bíróságra, s valószínűleg a bíró is ugyanúgy látja a helyzetet, mint mi. A 2016-os törvénymódosítási tervezetbe be is került ennek a folyamatnak a leírása, csak sajnos kissé félreérthetően, kétértelműen. Továbbra sincs maximálisan egyértelmű szabályozás… olvasd csak tovább!
Felmondás terhesség alatt 2016-ban
Mi is vár ránk tehát, ha megszavazzák a mostani tervezetet? Ez a fura kis mondat az, hogy ha utólag megtudva az állapotunkat, tájékoztatjuk a munkáltatót erről, a felmondást követő munkavállalói tájékoztatás közlésétől számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja. Igen, visszavonHATja, tehát nem KÖTELES visszavonni. Azaz felmerül a kérdés, hogy mi lesz, ha nem vonja vissza? Mert ugye a feltételes módban megfogalmazott visszavonhatja szó azt is jelenti, hogy megteheti, hogy nem vonja vissza. Mi lesz a kismamával ekkor? Ugyanaz, mint eddig: mehet a bíróságra munkaügyi pert indítani, s majd meglátjuk, hogy dönt a bíró, s reméljük, hogy úgy, ahogy az AB is vélekedik erről: a várandósság felmondási tilalmat valósít meg, akkor is, ha maga a munkavállaló sem tudott róla.
Kifejezetten várandósoknak szóló munkajogi és karriertanácsokat keresel, méghozzá ingyen?
Add meg a neved, címed, s máris megkapod a hírlevél sorozat első részét néhány percen belül!