
Mindenkinek szüksége van a pihenésre. A munkajogban ez a rendes szabadság intézménye, ami a munkában szerzett pszichikai és fizikai megterhelés kipihenésére szolgál, hogy a kedves munkavállaló újra erőre tudjon kapni. Az én esetemben is ezt jelenti az a kis külföldi nyaralás, amire hétfőn megyünk.
De, hogy ebben neked mi a jó? Mindjárt elárulom! 🙂
Bármelyik e-bookomat veszed meg bármikor máskor, 1 munkanapon belül küldöm el, fizetés után. De most van egy fantasztikus vakációs ajánlatom: te megrendeled valamikor június 9.-e, hétfő és június 13.-a péntek között azt a könyvet, amelyik tetszik neked, s én a normál ajánlatban szereplő bónuszok mellé egy 3.000,- Ft-os kupont is adok neked, amit karriertanácsadásra válthatsz be, vagy a nemsoká induló tréningem egyikére 2014-ben. Ezért cserébe viszont csak június 16.-án, hétfőn kapod meg a megrendelt és kifizetett e-book-ot, de úgy vélem, ez egy nagyon jó ajánlat mindkettőnknek 🙂
Szóval, ha babát vársz, és a jogi tudnivalókból szeretnéd kiművelni magad, ide kattints a Jogod van hozzá! című, várandósoknak szóló munkajogi és karrierkönyv megrendeléséhez!
Ha pedig odahaza lévő, s a munkába visszatérést fontolgató anyuka vagy, de nem tudod, hogy hogyan reagálna a munkáltatód, vagy nagyon is tudod, mert azonnal kirúgna, akkor a Dolgozó mami 2.0-ra, és a benne írt több, mint 100 oldalnyi tudásra, tippre van szükséged, kattints hát ide!
Edo mondta
Szia Agi, ugye azert a szabi elott valaszolsz a hatralevo kerdesekre 😉 ? Van nehany tema, ami erdekel. Koszi, szia! Jo pihenest.
dolgozomami mondta
Kedves Edo!
Ha megnézted, láthatod, hogy majdnem éjfélig dolgoztam a válaszokon aznap a nyaralás előtt (mellesleg kíváncsi vagyok, ki teszi ezt még meg rajtam kívül, ahelyett, hogy kialudná magát, és rákészülne a szabadságra). Sajnos nem tudok minden kérdésre gyorsan válaszolni, hanem csak úgy, ahogy a munka és a lányom mellett a szabadidőm megengedi. Szóval mindenkinek, aki kérdezett, csak azt tudom mondani, türelem… 🙂 nekem is csak 24 órából áll a napom, nekem is dolgoznom kell, nekem is aludnom kell…
Ági
Edo mondta
Hűha…azért letolásra nem számítottam. Sőt, ráadásul még megbántani sem szerettelek volna, épphogy dicsérni próbáltam, elmondani, hogy milyen jó, amikor írsz, s hiányozni fogsz -adsz útravalót. Ahogy mások is így gondolhatják, csak nem fogalmazzák meg neked írásban.
Mostanában úgy érzem, hogy picit érzékenyebben kezeled a kommentárokat, hidd el, senki nem támad téged, szánt szándékkal pedig pláne nem.
dolgozomami mondta
Szia Edo, nem toltalak le, csak tényleg fizikálisan képtelenség minden kérdésre gyorsan és részletesen válaszolni, ezért is írom mindenkinek, hogy várnia kell, nem megy gyorsabban 🙂 Így is sok időmet veszi el éjjelente, jobb lenne néha aludni (mint pl. most is… ) Nem vettem bántásnak, amit írtál, semmi baj 🙂
Üdv:
Ági
Nora mondta
Kedves Agi!
Mar egy ideje olvasgatom a lapodat. Latom egyre elfoglaltabb vagy, ami a sikereidet jelzi. Gratulalok. 🙂 Eppen ezert meg ido elott kereslek meg, nehogy kifussak az idobol informacio hianyaban.
Vissza szeretnek menni dolgozni, amit mar jeleztem a cegemnek NEM hivatalosan. A poziciom megszunt -nehez elfogadom, de viszonylag korrektnek gondolom, hogy nincs mas lehetoseg sem az atalakulasok miatt.. Felhoztak egy kedvezotlenebbet (pozicioban es berezesben, de nem ugrottam ra). Gyanitom, amikor szeptemberben lejar a Gyesem, akkor sem lesz mas, mert januarban beszelgettem a HR-essel, hogy majd ha lesz vmi szol, plusz en is nezem a hirdeteseket. Sikertelenul.
Tisztazni szeretnem a lepeseimet -Veled.
Hivatalosan a Gyes lejarta elott 30 nappal szeretnem kozolni veluk, a fent emlitettek miatt is -nincs hova mennem, igy mindegy mikor -amugy 90 nap, de akkor meg nem lenne meg az 5 evem. Kollektiv szerzodesem nincs.
1. Amire szamitok: Ha nem fogadom el a poziciot, akkor felmondanak, ugye? Ez azt fogja akkor jelenteni, hogy a szabadsagaimat ki kellene fizetniuk, plusz 5 evre vegkielegites? Massal nem lesz gondom?
2. Erdekesseg, hogy a berlapjaimon nem tuntettek fel a potszabadsagokat (es ezt plusz meg valamit fel evig irasban es telefonon kertem, hogy korrigaljak, s majdnem a biztositasom is elveszettem). Ettol fuggetlenul a potszabikat beleertve :
Szabadsag (77-es vagyok, 2011. 09-ben gyermekem szuletesekor maradt 20 nap szabim) Tehat akkor 20+2 (2011) + 24+2 (tgyas 2012) + 12,5+2 (Gyed lejart 2013.09). Erre az evre nem jar ilyen jellegu szabadsag ugy sejtem (de 26+2). Elkepzelheto, hogy rosszul szamolok, de a szeptemberi szuletes bezavar..
3. Szeretnem, ha korrektul jarna el a cegem. Biztos lenne pozicio, ami megfelelne, de nem kotik az orromra -s vagy belsoleg hirdetik meg, vagy munkanelkulit vesznek fel. Ezt nem tartom tisztessegesnek, holott en eleg jo munkaero voltam. Remelem, nem akarnak ugy felmondani, hogy majd utana, a Gyes utani elso „munkanelkuli napjaimban” visszavesznek.
Nagyon nagyon szepen koszonom, hogy utba igazitasz, van-e meg teendo a cegemmel kapcsolatban, ha nem lesz modom visszaallni naluk munkaba! (ugye ez utan jon a munkanelkuli segely, ha nem talalok allast? 🙁 )
Koszi! 🙂
dolgozomami mondta
Kedves Nóra!
Ha nincs üres munkakör, akkor igen, felmondhatnak neked. Ekkor jár a végkielégítés. Hogy mivel lesz még gondod, azt sajnos én előre nem tudhatom :-), de ha ott tartasz, hogy gond van, keress meg újra, mielőtt bármiben döntenél, s így nagy baj nem lehet. Sajnos a visszatérés bonyolult dolog, előre nem lehet látni a munkáltató minden lépését, ezért is ajánlott – ha nagy baj van, vagy nagyon gyanús a helyzet – jogi segítséget kérni. Sokszor százezrek is függenek egy jó döntéstől…
A szabijaidat – ne haragudj – nem értem, miért számoltál magadnak 3 éven keresztül szabit (csak a szülési szabi 24 hetére és a fizetés nélküli szabi első 6 hónapjára jár)? Kérlek, olvasd el a szabiszámításról szóló írásaimat, ott pontosan megvan minden instrukció, ami kell, hogy magad is jól kiszámold. Pótszabi jár, kérd utólag! Ha felmondanak, a munkaviszonyod megszűnése utáni napon mehetsz a munkaügyi központba álláskeresési járadékot igényelni, ezt jól tudtad. 🙂
Üdv:
Ági
Nora mondta
Kedves Agi, koszonom a valaszod.
Bevallom, nem is esett le, h 3 evre szamoltam. Egyszeruen csak nem tudom, mi legyen a szules elott ki nem vett szabikkal.. Vagy hogy is van ez. Mindossze szerettem volna „tuti” infokat hallani toled, mert a cegem hajlamos a „veletlenul felreszamoltunk”-ra, idohuzasra. A potszabikat se nem jeleztek, hogy igenyelni kell, se nem irtak jova.
Ezen kivul ugy velem, hogy a folyamatbol megiscsak kimaradt a felmondasi ido. Sajnos nem vagyok ezzel sem kepben, ezt hogyan kellene elkepzelnem? Mt hatalya ala tartozok, nincs kollektiv szerzodesem sem. Ezekkel az infokkal szerettem volna felvertezni magam, hidd el nem a joslatod kertem, haha 🙂 bar orulnek neki 🙂
Osszegezve, ha nem vesznek vissza, akkor szabadsagok kifizetese (potszabikkal?), vegkielegites es felmondasi idore jaro berre szamithatok? Masra nem kell figyelnek, pl. allasido mikor ketyeg? Es mivel eleg nehezkes az utalas, szeretik kamatoztatni maguknal, mennyi idejuk van a tljesitesre?
Nagyon nagyon koszonom!
dolgozomami mondta
Kedves Nóra!
Sajnos nagyon sok cég eljátssza ezt, nem figyelnek, vagy direkt bepróbálkoznak… amit tehetsz, az az, hogy mindent 3x átszámolsz, és olvasol, olvasol, tájékozódsz!
azt írod, hogy a szülés előtti szabikkal nem tudod, mi lesz… ha nem adták ki, annak nyoma kell, hogy legyen, s akkor az jár neked, a szabadság nem veszik el! A pótszabik miatt szinte minden anyuka külön szól, maguktól eszükbe sem jutna… 🙁
Ha nem vesznek vissza, akkor igen, a szabi, a végkielégítés és a felmondási időre járó bér jár neked, ezt kell kifizetniük. Állásidő nincs, azaz hogy van még a törvényben, de miért is fizetnének, ha fel is mondhatnak neked? Kamat sajnos késedelmes fizetésnél csak akkor jár, ha erről külön megállapodtatok (ez az egyik legújabb „klassz” Mt. módosítás idén)
Azért nem tudom leírni egy válaszban, hogy mire figyelj, mert nincsenek általános szabályok. Sajnos tényleg minden esetet először meg kell vizsgálni, mit mond a munkáltató, mit tesz, mit ígér, hogy utána állást lehessen foglalni, s elmondani, mit lépj. Csak hogy értsd: tavasszal jelent meg a visszatéréssel foglalkozó e-book-om, több, mint 100 oldal… azaz van elég tudnivaló, elég verzió, amivel egy anyuka találkozhat. Ezt mindet ide fizikailag képtelenség megírni 🙁
Azt tudom tanácsolni, hogy ne hagyd magad, kérdezz vissza a cégnél, ha valamit nem értesz, vagy nem vagy biztos abban, hogy jó döntést hozol. Adott esetben pedig nem szabad sajnálni a pénzt a jogi tanácsokra, sokkal többet nyerhetsz vele, ha okosan cselekszel!
Üdv:
Ági
Szilágyiné Császár Krisztina mondta
Szia Ági!
Sokan ajánlottak téged, hogy te tudsz nekem segíteni. Előre is köszönöm. A GYES-em 2014. augusztus 18-án lejár, a cégem közölte velem, hogy nem tud visszavenni tehát augusztus 19-én megírja a felmondásom. Járna végkielégítés és a szabadság pénz plusz a felmondási időre járó. Azt mondják, hogy nincs pénz ezért nem tudnak fizetni és nem is akarnak, de a felmondásomat megírják. Ebben a cégben nincs pénzmozgás, mert mindent kivettek belőle, mert Apeh (NAV) eljárás van ellenük, amit még 2011-ben indítottak. Jogutódja nincs. Mit tegyek írjam alá vagy pereljem őket? Van értelme?
dolgozomami mondta
Kedves Kriszta!
Ha felmondanak, akkor fizetniük is kell végkielégítés, felmondási időre járó bért, és szabadságokat is. Én a helyedben semmit nem írnék alá, ami nem erről szól! Ha mégis kapsz egy felmondást, de nem fizetnek ki a megfelelő időben, a törvény szerinti összegekkel, kérj jogi segítséget, s ne hagyd magad! A legtöbbször csak bepróbálkoznak a cégek, hogy hátha aláírja az anyuka a közöst, ha ezzel ámítják…
Sok sikert:
Ági
Szilágyiné Császár Krisztina mondta
Szia Ági!
Köszönöm a segítséget. Nem fogom magam hagyni. Közben annyiban változott a helyzet, hogy kiderült van jogutódja a cégnek. Az a cég köteles fizetni? El akarják adni az új tulajdonosnak át kell ezt vállalnia?
Szuper vagy, még egyszer köszönöm szépen!
Kriszta
dolgozomami mondta
Igen, a jogutód cégre száll át minden kötelezettség, így a munkavállalók felé a tartozás is!
Ági
Szisssz mondta
Kedves Ági!
A fentiekhez nagyon hasonló probléma kapcsán szeretném a tanácsodat kérni.
Május 30-án lejárt a GYED-em, de csak szeptember 1-től (bölcsi miatt) szerettem volna visszamenni dolgozni a cégemhez, ahol 6 éve vagyok állományban. 2010 és 2012-ben születtek a gyerekeim, tehát alig több, mint egy évet dolgoztam effektíve. Azóta megszűnt a pozícióm, és javasolták a közös megegyezéssel történő „elválást” egymástól, és hogy keressek más munkát…, mivel nekem nem tudnak adni és a cég helyzete bizonytalan. Szerinted ilyen felállással sem szabad belemenni a közös megegyezésbe? Még nincs másik munkalehetőségem azóta.
Válaszodért előre is nagyon hálás vagyok!
Köszönettel: Szilvi
dolgozomami mondta
Kedves Szilvi!
6 év után jár 2 havi végkielégítés és a felmondási időd +15 nappal nő. Én ezt nem adnám oda nekik, ez jár neked… ha ez nincs benne a közösben, akkor én nem írnám alá.
Üdv:
Ági
Csné Kriszti mondta
Kedves Ági!
A segítségedet szeretném kérni. 09.02-én lejár a gyesem, és kisfiam 09.03-án elkezdi az óvodát. Egy hónappal ezelőtt írtam a munkahelyemnek, hogy gyes után szeretném a felgyűlt 35 nap szabadságomat kivenni (többek között az oviba szoktatás miatt) és okt. 23-tól munkába állnék. Sajnos tudom, hogy a volt kollégáimat, akik velem együtt mentek el szülni, nem vették vissza, ezért felkészültem én is a nemleges válaszra. Tegnap meg is jött a válasz, hogy várnak vissza dolgozni, de a bruttó munkabérem ugyanannyi lenne mint négy évvel ezelőtt. Továbbá a szabadságomat sem tudja kiadni a kért időszakra, mivel szeptemberre elég sok munka halmozódik fel, így kéri szeptember 03-án 7:30-kor jelenjek meg az irodában.
Kedves Ági, a kérdésem az, hogy mennyire jogszerű, hogy változatlan fizetést ajánl fel négy év elteltével, továbbá, köteles vagyok-e rögtön szept. 3-án munkába állni. Legalább egy hétre szükségem lenne az ovis beszoktatáshoz. Úgy tudom, hogy a szabadságaim felével én rendelkezem.
Én úgy érzem, hogy a munkáltatóm igyekszik úgy alakítani a dolgokat, hogy ne neki kelljen felmondani, nekem legyen előnytelen az általa felajánlott munka.
Köszönöm válaszod.
Kriszti
dolgozomami mondta
Kedves Kriszti!
Remélem, még olvasod a válaszomat, sajnos nem nagyon tudtam az utóbbi hetekben a kérdésekre válaszolni, annyi dolgom volt.
Nos, ha Mt. hatálya alá tartozol, akkor a fizetés nélküli szabi után 60 napon belül köteles kiadni a szabadságokat a törvény alapján, azaz ha több, mint 60 naptári napra jutó szabadságod van, akkor a szabik kiadásával kell kezdened, s nem hívhat be dolgozni! Ha a 60 napba belefér az összes szabi kiadása + munkavégzés is, akkor elméletileg megteheti, hogy behív 1-2 napra, de nem tudom, hogy ez mennyire méltányos, mennyire kell, hogy valóban bemenj dolgozni, nincs-e más, akivel ezt meg tudná oldani… Ha lenne más, akire a munkát rábízhatja, akkor ez a lépése bizony a méltányos mérlegelés elvébe ütközik… de ezt csak az összes körülmény ismerete után lehet megítélni.
A béremelésre tett ajánlat akkor kötelező, ha valóban volt béremelés a távolléted alatt az azonos munkakörben – vagy ha nem volt ilyen, az éves céges béremelés a mérvadó. De ha nem emeltek senkinek az elmúlt években, akkor nincs mire hivatkozni…
Üdv:
Ági