Korábban már írtam arról, milyen egyszerű, szinte minden helyzetben bevethető praktikák, lépések vannak, ha tárgyalásra készülsz, de nem vagy gyakorlott benne. Nézzük meg a további tudnivalókat, amiket akár egy állásról való egyeztetésnél, akár a munkáltatóddal való vita, vagy harc során bevethetsz. Figyelem, nem csak olvasni kell, gyakorlatba átültetni is!
Készülj fel előre a számokból!
Nagyon sok esetben azt látom, hogy egy felmondásról tárgyaló anyukának fogalma sincs róla, mennyi is a végösszeg, ami neki járna, vagy ha béremelésről van szó, az a munkáltatónak milyen éves költséget jelent. Márpedig a cégek a számokból élnek, így nekünk is alkalmazkodni kell ehhez. Ha meglátod a közös megegyezésben, hogy 3.456.800 Ft, és boldogan aláírod, mert hú, de jól is hangzik ez, s csak otthon jössz rá, hogy igazából felmondás esetén 3.967.800 járt volna, akkor hidd el, a fejed fogod a falba verni… szóval számolj előre s minden szám a fejedben legyen!!!!!
Az előnyökre fókuszálj!
Attól függetlenül, hogy mi az, amit kérsz, próbáld meg az előnyöket bemutatni. Ha a közös megegyezés felé szeretnéd terelni a felmondási szándékot, mert így több pénzt remélsz, a békés elválás a cél, ezt kell kiemelni, s az esetleges per kockázatának csökkentését (persze, csak finoman :-). Ha 2 nap távmunkát kérnél, az eddigi irodai munkavégzés helyett, a dugók, a reggeli és délutáni utazás elkerülése és a több munkával töltött idő, nagyobb elmélyülés, s jobb teljesítmény az érved, nem az, hogy nyuszis papucsban dolgozhatsz otthonról. Azt nézd, ami a másik félnek is fontos lehet, ez legyen az adud!
Ha tudsz, kérj próbaidőt!
No, nem a klasszikus értelemben, tudjuk, hogy próbaidőt újra nem lehet kikötni. De ha valami új dolgot szeretnél kipróbálni – távmunka, részmunkaidő – egyezzetek meg úgy, hogy egyenlőre kísérleti jelleggel, 1 hónapig megnézitek, s utána leültök kiértékelni a véleményeket. Ha mindkét fél elégedett, mehet tovább! Könnyebben beleegyeznek egy nagyobb változásba, ha az egyenlőre csak ideiglenes, s nem végleges.
Maradj a realitások talaján!
A holnaptól igényelt 1 év fizetés nélküli szabadság, mert Sri Lankára kell menned meditálni, vagy a plusz 12 havi bér egy olyan felmondásos helyzetben, ahol abszolút megalapozott a munkáltató indoklása, biztosan kiveri a biztosítékot, s visszájára sül el. Vigyázz azzal, mit és mennyit kérsz, mert ha komolytalan, irreális a kérésed, szóba sem állnak veled. Szóval, röviden: ne szállj el…
Mindig legyen egy B terved!
Bármi is fog történni, ne csak egy terved legyen. Mindig készülj fel arra, hogy amit elterveztél, nem jön be, mégsem történnek a dolgok úgy, ahogy vártad, ezért legyen egy következő megoldásod is. Ha arra vársz, hogy közös megegyezést javasolnak plusz összeggel, ehelyett egy sima felmondást dugnak az orrod alá, csak a törvényben kötelezően megfogalmazott összegekkel, ne omolj össze. Ekkor jön a B terv: megnézzük a felmondás indokát, előre felkészültünk, tehát tudjuk, hogy nagyjából valós és okszerű-e, ha igen, akkor megpróbáljuk az összeget még egy kicsit „megkapargatni”, nem lehetne-e valahol még emelni rajta (szabik rossz kiszámítása, elmaradt szabinapok, vagy elmaradt béremelés…).
Sok sikert!
Tóth Judit mondta
Kedves Ági! A Munkahelyem Gyed lejárta után, nem vett vissza, arra hivatkozva, hogy nincs jelenleg a munkakörömben hely és lehetőség a visszatérésemre. Telt, múlt az idő, lassan a Gyes is lejár, de a helyzetem nem lett jobb. Javasolták a közös megegyezéssel való távozást, ami az én esetemben a következőt jelenti: 10 év munkaviszony után(kollektív szerződésünk van!), szabadságai kiadása+2 hónap felmondási idő+ 4 hónap végkielégítés. A kérdésem az lenne, hogy fogadjam el, vagy van több pénz kifizetésére is lehetőségem..? Visszamenni már nem szeretnék, mert sok „tüske” van bennem. Szeretnék máshol dolgozni, csak mielőtt elfogadom a HR által nyújtott lehetőséget(közös megegyezés), gondoltam, megkérdezlek..?Köszönöm előre is válaszod! Judit (Egy multinacionális cég alkalmazottja.)
dolgozomami mondta
Kedves Judit!
Mivel nem tudom, mit ír elő a kollektív szerződésetek munkáltatói felmondás esetén, s hogy mennyi a felmondási időd a munkaszerződésed és a KSZ szerint, nem tudom megítélni, hogy ez korrekt vagy nem korrekt ajánlat. Hogy Mt. szerint mi jár, arról itt olvashatsz:
https://dolgozomami.hu/gyed-gyes-utani-visszateres/kozos-megegyezes-%E2%80%93-kinek-is-elonyos-valojaban
A KSZ-t kéne megnézned, hogy mit ír elő, nézd hozzá a munkaszerződésedet is, s ezt így összevetve hasonlítsd össze a cég ajánlatával. (Sajnos konkrét ügyben nem tudok jobb tanácsot adni, a blogon való tanácsadásnak is megvannak a határai 🙁 . Egy munkáltatói ajánlatra azt mondani, hogy jó, vagy nem jó, az összes dokumentum elolvasása nélkül felelőtlenség lenne tőlem, de mástól is.)
Üdv:
Ági
Tóth Judit mondta
Kedves Ági! Közben annyi történt, hogy kértem a cégem, hogy a felhalmozódott szabadságaim (kb. 40 nap) kivételét megkezdeném október 6.-tól, ezzel megszakítva a fizetés nélküli szabadságomat. Azt írtam nekik, hogy a továbbiakat majd megbeszéljük.Kérdésem az lenne, hogyha letelt a szabadságom, akkor utána kérnem kell, hogy kerüljek-e újra fizetés nélküli szabadságra(a gyerekem január végén tölti be a 3. életévét) vagy érdemes elindítani a leszámolásomat?Közös megegyezést szoktak javasolni, általában korrektek és törvénykövetőek..Üdv, Judit
dolgozomami mondta
Kedves Judit!
Ez attól függ, hogy te mit szeretnél… ha inkább január végéig még állományban maradnál, esetleg sürgősen kistesót terveztek, akkor ha a szabik elején nem mondtak fel, talán jobb visszamenni fizetés nélkülire (különben elveszíted a jogviszonyodat, ami nem túl jó az ellátások miatt). Azonban ezt 15 nappal előbb kell igényelned. Ha mindegy, hogy most, vagy a 3 éves kor után szűnik meg a munkaviszonyod, akkor mindegy, jöjjön,a minek jönnie kell.
Üdv:
Ági
Alagi Orsolya mondta
Kedves Ági, véleményed szerint mi a teendőm abban az esetben ha közeleg a visszatérésem időpontja és emiatt írtam a munkáltatómnak (keresekdelmi bank) ezügyben és meg is határoztak számomra egy dátumot ( dec 12) hogy onnantól kerülnék vissza állományba és jan 25-t hogy akkor jár le a felgyülemlett szabadságom és onnantól kellene fizikailag is munkába állnom. (erről igazolást is kaptam a bölcsőde részére)
Mindezt e-mailben leveleztük le a HR-el, a bölcsis igazolás levélben érkezett meg.
Ezt követően ( 1,5 -2 hét) írtam ismét egy e-mailt részükre, hogy kérném a fenti dátumok módosítását, hogy jan 25től legyen állományban és márc akárhánytól kelljen megkezdenem a munkát, indokkal ( kislányom bölcsibe szoktatása elhúzódik) de semmifajta reakciót nem kaptam erre a megkeresésre.
A levelet kapta a HRvezető, a szakterületem vezetője ( osztályvezető) és a HR vezető asszitense.
Ha eljön a dec 12 akkor az e-mailes megkeresés hivatalos megkeresésnek számít? tudok hivatkozni arra, hogy kérelmeztem a módosítást, de úgymond nem is foglalkoztak velem sem a HR sem a felettesem ?
Ha feladom ezt a megkeresést postán ajánlottan akkor nem leszek közkedvelt attól félek 🙁
Előre is köszönöm segítséged! üdv. Orsi
dolgozomami mondta
Kedves Orsi!
Én nem várnék december 12-éig… vedd fel velük a kapcsolatot, hogy megkapták-e, mi a válaszuk… lehet, hogy nem kapták meg a levelet, vagy elfeledkeztek róla. Tisztázd most, nehogy kellemetlen helyzetbe kerülj, s emiatt ne sikerüljön a visszatérés.
Sok sikert:
Ági