Kicsit több, mint 4 hónapja blogolok karrier és munkajogi témában anyukáknak, kismamáknak. Azóta számtalan pozitív visszajelzést kaptam, bíztatást, köszönetet, és külön örülök annak, hogy másokban is megvan ugyanez a segíteni akarás. Több személlyel hozott azóta össze a sors, akik így vagy úgy, de szintén hasonló küldetéssel bírnak, jórészt anyukák, akik szaktudásukat, tapasztalatukat, kapcsolatrendszerüket felhasználva hasonló tematikájú, célú honlapokat üzemeltetnek. Azonban külön élmény volt, amikor az egyik cikkemhez anyagot gyűjtve megismerhettem egy szakjogászt, aki rövid időn belül felajánlotta, hogy szívesen lenne az egyik tanácsadója a Dolgozó mami honlapnak, teljesen önzetlenül, mindenféle díjazás nélkül hiszen, ahogy, ő fogalmazott: „…az élet kompenzál, ebben rendületlenül hiszek. Minden emberi befektetés, segítségnyújtás megtérül, mint ahogyan az ellenkezője is. Egyébként pedig mi is kerülhetünk kiszolgáltatott helyzetbe…”
Alább olvashattok egy rövid szakmai bemutatkozót róla, s hamarosan jönnek a „szakjogász válaszol” cikkek is 🙂
Dr. Kéri Ádám jelenleg az Egyenlő Bánásmód Hatóság jogásza. Jogi diplomáját az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerezte 2001-ben. Ezt követően Európai Uniós tanulmányokat folytatott 2003-ig emberi jogok, illetve gazdasági jogok területeken. 2004-ben az Egyesült Államokban kezdett jogi tanulmányokat elsősorban alkotmányjog, bevándorlási jog, büntető jog, bizonyítási eljárás, amerikai ítélkezési gyakorlat, valamint emberi jogi területeken, s amerikai diplomáját 2006-ban szerezte meg, melyet szakmai gyakorlat követett az Egyesült Államokban. Nyitott személyisége, illetve érdeklődési területeinek széles volta meglehetősen változatos tanulmányi területekben, illetve eltérő jellegű munkaviszonyokban mutatkozott meg. Hosszú ideig dolgozott versenyszférában neves nemzetközi ügyvédi irodák számára, végzett pro bonó munkát, illetve jelenleg a közigazgatás keretében foglalkoztatják. Ebben a munkakörben feladata a panaszvizsgálatokon túlmenően a bíróság előtti peres képviselet, valamint a munkáltató képviselete nemzetközi, emberi jogi fórumokon.
Horváth Ágnes mondta
Kedves Ági!
Párom munkahelyén (Kft.) az ügyvezető igazgató -fizetésképtelenség miatt- öncsőd bejelentéséről tájékoztatta az alkalmazottakat.
Szeretném megtudni, hogy ez a bejelentés miként hat az alkalmazottak munkaviszonyára, fizetésére.
-Érdemes-e felmondani csődeljárás alatt?
-meddig tarthat egy ilyen eljárás?
-lehet-e máshol munkaviszonyt létesíteni?
-van-e munkabér fizetés csődeljárás alatt?
Milyen jogai vannak az alkalmazottaknak ezen eljárás alatt?
Én jelenleg Gyed-en vagyok másfél éves kislányunkkal. Szeretnénk tisztába lenni, mi várható párom munkahelyén, mert ennek függvényében kell döntést hoznunk arról, hogy én mikor menjek vissza dolgozni.
Válaszod előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Horváth Ágnes
dolgozomami mondta
Kedves Ágnes!
Bár ez a téma nem az én területem, igyekszem segíteni, amennyit tudok. Alapvetően az öncsőd – ha már választani kell 🙂 – jobb, mint ha azonnal felszámolás alá került volna a cég. Az öncsőd bejelentésének az a célja, hogy a vállalat egyezséget kössön a hitelezőivel, s az így kidolgozott egyezség biztosítja a vállalat további működését. Tehát ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a munkaviszonynak vége lesz, megvan még az esélye, hogy rendezni tudja a vállalat a hitelezőivel a tartozásokat. De ha a munkáltató csődvédelmet is kért , az a munkabér megfizetése ellen nem nyújt védelmet, a fizetési haladék időtartama alatt is ki kell fizetni a munkabéreket. A csődeljárás néhány hónapig tarthat, s ha nem jár eredménnyel, akkor elrendelik a felszámolást. Ennek során a béreket a felszámoló a bérgarancia-alapból köteles igényelni és kifizetni (ezt kérnie sem kell a munkavállalónak), tehát a férjednek mindenféleképpen meg kell kapnia a bérét. Tudnotok kell, hogy ennek van egy felső határa, mégpedig legfeljebb a tárgyévet megelőző második év – Központi Statisztikai Hivatal által közzétett – nemzetgazdasági havi bruttó átlagkeresetének ötszörösét vehetik figyelembe személyenként (ez most kb egymillió forint körül van).
Ha abból indulok ki, hogy ez az öncsőd akár még jól is végződhet, akkor nem ajánlom a felmondást, hiszen meglehet, hogy rendeződnek a dolgok. Máshol munkaviszonyt lehet létesíteni, az Mt. alapvetően nem tiltja, de kérdéses, hogy hogyan jár be mindkét helyre dolgozni, ha itt is kell, illetve a másik helyen mit mond majd. Én mindenkinek azt tanácsolom, hogy ha második munkahelye is van, azt jelentse be az elsőn (arról nem is szólva, hogy lehetnek bizonyos tiltások a munkaszerződésben erre vonatkozóan).
Üdv:
Ági
Horváth Ágnes mondta
Kedves Ági!
Nagyon szépen köszönöm, hogy válaszoltál kérdésemre!
Üdv: Ágnes
dolgozomami mondta
Szívesen, remélem, hogy tényleg jól alakulnak a dolgok, és csak a hitelezők elleni ideiglenes védelem miatt jelentettek öncsődöt, és rendeződik a cég anyagi helyzete.
Üdv:
Ági
Nikolett x mondta
Tisztelt dr Kéri Ádám!
Kérem szíves tájékoztatását a következőről:
Amennyiben GYES en vagyok, de külföldön tartózkodom (USA) hosszabb ideig utazás céljából, abban az esetben is jár e a GYES? Ha nem jár maga az össszeg a MÁK tól, attól függetlenül a cégem állományban köteles e tartani a gyermekem 3 éves koráig? Tehát miután a gyermekem betöltötte a három évét, köteles e visszavenni a jelenlegi cégem?
Szíves válaszát előre is köszönöm,
üdvözlettel
Nikolett
dolgozomami mondta
Kedves Nikolett!
A GYES folyósítását a MÁK megszünteti, ha a jogosult három hónapot meghaladóan, egybefüggően külföldön tartózkodik, mivel ebben az esetben – jogi értelemben – már nem a Magyar Köztársaság területén él a korábban GYES-re jogosult személy (GYES pedig csak nekik jár). Ugyanez igaz a családi pótlékra is. Minden olyan változást, ami a folyósítást, vagy annak megszüntetését érinti – így a külföldi tartózkodást is – be kell jelenteni 15 napon belül, írásban.
A GYES folyósítása azonban nem érinti a munkaszerződést, ami szerint a fizetés nélküli szabadságon lévő anyukát a szabadság végével újra foglalkoztatnia kell a munkáltatónak. Persze, mivel a felmondási védelem ilyenkor már nem él, a fizetés nélküli szabadság után 30 nappal rendes felmondással – megfelelő indoklással – megszüntetheti a munkáltató a munkaviszonyt.
Üdv:
Ági
E. Töltl Andrea mondta
Tisztelt Cím,
Kedves Ági,
Kedves Ádám,
tanácsát/tanácsotokat szeretném kérni GYED utáni munkába való visszatérésemmel kapcsolatban.
Szeretném megtudni, hogy milyen védelmek és jogok illetnek meg 2012 július 1-je után konkrétan az én helyzetemben.A törvényt már tanulmányoztam és értelmeztem is, de ennek ellenére sajnos nem vagyok szekértő.
Röviden vázolom a szituációt:
2002. okt. 28-án kezdtem el dolgozni egy budapesti székhelyű cégnél, egy
magyarországi Kft.-nél, de a külföldi divíziójában. Ez konkrétan így is
szerepel a munkaszerződésemben, de a munkáltatóm, és a munkaszerződés
aláírója a magyar cég, ill. ügyvezetője.
2006.dec. 6-án kezdtem meg a szülési szabadságom, 2012.okt. 4-én
szeretnék visszatérni és megszakítani a fizetés nélküli szabadságom.
Harmadik kislányom akkor lesz ugyanis 2 éves.
Közben – 2010 novemberében a külföldi divízió megszűnt. A munkavállalók
90%-a a magyar cégnél is kicserélődött, bár ez munkajogi szempontból
mellékes, csak a kapcsolati tőkémet tekintve veszteség.
A kérdésem az lenne, hogy ennek van -e a külföldi divízió megszűnésének
jelentősége a visszatérést illetően.
A pozícióm is megszűnt természetesen – bár erről semmilyen hivatalos
értesítést nem kaptam – de a cég, amely aláírta a munkaszerződésem még
aktív.
Mire számíthatok ezzel kapcsolatban?
Véleményem szerint a megszűnt pozícióra hivatkoznak majd, és megpróbálnak
eltávolítani.
Mire tudok hivatkozni, mivel így a felmondási védelem már nem vonatkozik rám ebben az
esetben 2012 július 1-je után?
Mit tegyek majd, ha miután hivatalosan bejelentettem visszatérési
szándékomat, felmondással próbálkoznak. Ebben az esetben milyen
lehetőségeim vannak?
Hivatkozhatok -e arra, hogy nekem a magyar céggel van munkaszerződésem?
A munkaviszony éveibe beleszámít a fizetés nélküli szabadságon töltött időszak? A végkielégítés összegének megállapítása szempontjából lenne számomra lényeges.
Köszönöm szépen válaszát,
Töltl Andrea
dolgozomami mondta
Kedves Andrea!
Ezt a kérdést már egyszer feltetted itt a blogon június végén, s július elején meg is válaszoltam, itt találod a választ: https://dolgozomami.hu/gyed-gyes-utani-visszateres/szabadsagok-kivetele-es-a-gyes-kapcsolata-tudnivalok-a-szabadsagrol-3-resz#comment-1048
Továbbra is ugyanez az álláspontom, ha megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, nem vagy védett, s a leírt helyzet alapján jogszerűnek tűnik a munkáltató azon vélt lépése, hogy megszünteti a jogviszonyodat.
Üdv:
Ági