Tegnap egy nagyon érdekes beszélgetésnek voltam fültanúja, s rögtön el is döntöttem, hogy születik belőle egy poszt itt a blogon (a téma az utcán hever, ahogy a mondás tartja :-))
A beszélgetés két hölgy között zajlott, s a lényege az volt, hogy ha fel akar mondani az egyiküknek a főnök, akkor semmi gond, ne vegye át a felmondást, s ezzel el van intézve a dolog. Legalábbis ezt állította bőszen az idősebbik hölgy, mert hogy ez így „bombabiztos megoldás”. Mondhatnám, hogy így terjednek az urbánus legendák, de ez ennél sajnos sokkal komolyabb probléma… nézzük meg tehát ezt a dolgot kissé közelebbről…
Mi is a felmondás?
A felmondás – legyen az munkáltatói, vagy munkavállalói – egy egyoldalú jognyilatkozat. Ez annyit jelent, hogy ha az egyik fél kinyilatkoztatja – megfelelő formában, a törvényben előírt tartalommal – az akaratát, ami a munkaviszony megszüntetésére irányul, s ezt kézbesíti, akkor az abban foglaltak hatályosulnak, s elindul a felmondási idő a következő naptól. Ahogyan adott esetben a munkavállaló felmondását sem akadályozhatja meg a munkáltató azzal, hogy nem veszi át a felmondást, a munkavállaló sem élhet ezzel a „trükkel”.
Megtagadhatom a felmondás átvételét?
Persze, csak éppen semmit nem érsz el vele… azaz minden megy úgy tovább, ahogy a munkáltató eltervezte, a felmondás kézbesítése utáni naptól a felmondási idő elindul, s ha ennek vége, megszűnik a jogviszony. Ahogy szoktam mondani, ha átveszed, ha nem, ha széttéped, ha nem, ha elájulsz ha nem, ha kirohansz az irodából, ha nem… Ha megtagadod az átvételt, a munkáltató majd ezt tanúkkal igazolja, s jegyzőkönyvet vetet fel erről az eseményről. Szóval kérlek, ne is próbálkozz ezzel, mert hiába mondják, hogy ez a tuti megoldás, nem az… csak magadnak ártasz vele, mert abban a hitben ringatod magad, hogy minden rendben van, közben pedig nem, s majd akkor eszmélsz rá, ha már kiléptettek…
Mit tegyél tehát munkavállalóként?
A teendőd sokkal korábban kezdődik, minthogy egy felmondást a kezedbe nyomnának… Elsőként fontos, hogy tisztában legyél a jogaiddal munkavállalóként, női munkavállalóként, anyaként. Tudd, hogy mikor vagy védett a munkáltatói felmondással szemben, mit kell ehhez tenned, kell-e a felmondási védelmet adó tényt közölnöd, mit tégy akkor, ha mégis felmondanának, mert nem tudják, hogy védelmet élvezel a törvény alapján.
Másodszor ha olyan helyzetben vagy, hogy valószínűleg felmondanak neked a közeljövőben (létszámleépítés van a cégnél, vagy majd most szeretnél szülés után visszatérni a régi munkahelyedre), előre tájékozódj arról, pontosan mi jár neked a törvény szerint, mennyi időn belül kell kifizetniük a járandóságodat, hova fordulhatsz, ha úgy véled, a kézbesített felmondás nem jogszerű, mennyi időd van erre, s ki tud segíteni ilyen esetekben.
Kisgyermekes anyaként számtalan munkajogi kérdés merülhet fel benned. Ez az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült munkajogi hírlevél segít neked felkészülni a leggyakoribb kérdésekre!