Ha gyermekvállalás után elküldenek a korábbi munkahelyedről, nem mindegy, hogy mennyi a felmondási idő, amíg még állományban leszel, s amikorra még bért kapsz. Akkor, amikor az otthonlét alatt amúgy is megcsappant a családi kassza, minden forint számít, így szeretem az anyukáknak ezt is alaposan megtanítani.
Nézzük hát, hogyan tudod magad is kiszámolni a felmondási időt a saját esetedre vonatkozóan.
Felmondási idő a törvény szerint
A jelenleg hatályos Munka törvénykönyve szerint a felmondási idő 30 nap. Természetesen a felek megállapodása alapján ez lehet több is, legfeljebb 6 havi időtartam.
Mit mond a munkaszerződésed a felmondási időről?
A következő lépés, ha bekövetkezik a baj, hogy előveszed azt a dokumentumot, ami a jogviszonyod alapját képezi, ez pedig a munkaszerződésed. Megnézed, hogy mennyi felmondási idő van benne munkáltatói felmondás esetére. Ha nincs benne semmi a felmondási időre vonatkozóan, akkor a 30 nap az alap, ha más van benne munkáltatói felmondás esetére kikötve, akkor azt kell figyelembe venned.
Ha van a munkáltatódnál kollektív szerződés, azt is olvasd el, néha itt is „elbújik” egy-egy plusz nap! 🙂
Felmondási idő meghosszabbodása
Ám itt még nem ért véget a számolgatás. A törvény azt is megszabja, hogy munkáltatói felmondással szűnik meg a jogviszonyod, további napok is megilletnek, attól függően, hogy hány éve vagy munkaviszonyban a munkáltatódnál.
Így tehát a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött
- három év után öt nappal,
- öt év után tizenöt nappal,
- nyolc év után húsz nappal,
- tíz év után huszonöt nappal,
- tizenöt év után harminc nappal,
- tizennyolc év után negyven nappal,
- húsz év után hatvan nappal meghosszabbodik.
Ezeket a plusz napokat sokszor a munkaszerződésbe is beleírják.
Fontos tudnod, hogy a munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő számítási elve 4 éve megváltozott, most azt az időtartamot értjük alatta, ami a munkaviszony létesítése és a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjáig tart (s nem a munkaviszony megszűnésének napjáig, mint régen).
A felmondási idő növekményének kiszámításakor nem kell figyelembe továbbá azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg (kivéve a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot a 3 éves korig). Azaz ha veszélyeztetett terhesként több hónapot voltál odahaza a szülés előtt, akkor bizony vesztettél egy kis (vagy több hónapnyi) időt a jogviszonyodból. Erre mindenképpen figyelj!
Mikor kezdődik a felmondási idő és le kell-e dolgoznod a teljes időtartamot?
A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik. Munkáltatói felmondás esetén a felmondási idő felét munkában kell töltened (de fel is menthet a munkáltatód, ha úgy dönt), s a másik felében köteles a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.
További kisgyermekes anyukáknak szóló tanácsokat szeretnél felmondás, végkielégítés témában, méghozzá ingyen? Ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz!