Manapság a pályázati anyagok több, mint 90 %-át e-mailben küldik el a jelöltek, még a fizikai dolgozók is. Azonban mint sok mindent, ez is el lehet rontani, ennek is megvannak a szabályai, amit ha nem tartasz be, hátrányba kerülhetsz a kiválasztás során, vagy rosszabb esetben célba sem ér az anyagod. Mire is figyelj, tehát?
1.) Bár neked evidens, hogy mit küldesz, de a fogadó félnek nem biztos. Ezért az e-mail tárgy rovatába mindig írd bele, hogy melyik munkakörre pályázol, s a neved sem baj, ha ott van. Így – ha nagyon sok levél érkezik be arra az e-mail címre, akkor is könnyen kiemelkedhetsz a többiek közül, s azonnal tudják, kié a pályázat (ez 1200 e-mail esetében igen előnyös…).
2.) Ha több munkakörre is pályázol egyszerre több cégnél, kérlek, akkor se használj titkos másolatot, és ne így küldd ki egyszerre a CV-det. Ez személytelen, nem feltűnő, nagyon nem profi megoldás, már pedig te pont ennek az ellenkezőjét akarod sugallani magadról. Tehát egyenként írd meg az e-maileket, s lehetőleg mindegyiknél név szerint szólítsd a fogadó felet (ha nincs benne a hirdetésben, hogy ki várja a pályázatokat, kérdezz utána, kutass!)
3.) Ha csatolod is külön a motivációs leveledet, az e-mailbe akkor is írj néhány mondatot, ne üresen küldd el. De nyugodtan írhatod ide is a motivációs levelet, nagyobb az esélye, hogy elolvassák.
4.) A csatolmányok lehetőleg minél kisebbek legyenek, 5-6 MegaByte-ot kevés céges hálózat fogad, arról nem is szólva, hogy a fogadó fél sem fog örülni, ha a postafiókja teli lesz a te fotóddal, CV-del. Tessék hát tömöríteni, vagy egyszerűen pdf formátumba áttenni, és úgy küldeni a szöveges Word fájlokat.
5.) Helyesírási hibák, elgépelések itt sem megengedettek, van helyesírás ellenőrző, használd hát!
6.) Máskor, magán levelezésnél nyugodtan használhatsz mindenféle ikont, képet, villogó bigyót, mosolyjelek tömkelegét, de itt tilos, ez hivatalos irat. Az új munkahelyeden az első jegyzőkönyvet sem tűzdeled meg smileykkal, ugye? Akkor ezt itt is hanyagold, kérlek!
7.) Az elérhetőségeit (telefonszám, e-mailcím), itt is legyen benne, sosem lehet tudni…
8.) Sem céges e-mailről, sem vicces e-mail címről nem ajánlott pályázatot küldeni. Készíts magadnak egy komolyságot sugárzó címet, és a kiscica76, meg a szexinyuszi82 inkább maradjon meg a barátoknak. És rendszeresen ellenőrizd is ezt az új postafiókot, hátha kapsz választ, további dokumentumokat, adatokat bekérő levelet.
Na, szexinyuszi, irány, és készíts magadnak egy KovacsAntóniaJob@gmail.com e-mailcímet 😀
Ha pedig a jó CV titkára vagy kíváncsi, kattints ide!
(photo by Damiaan)