Már 2019 közepén új szabályokat fogadott el a magánélet és a munka egyensúlyának megteremtése jegyében az Európai Parlament. Ennek egyik eleme, hogy az édesapáknak gyermekük születése esetén járó szabadságok száma nőni fog.
Nézzük meg így az év végi munkajogi áttekintések keretén belül, miről is szól pontosan az „apaszabadság” szabályozás s mikortól számíthatunk rá!
Apaszabadság jelenleg Magyarországon
A jelenleg hatályos Mt. szerint az apaszabadság mértéke 5, ikergyermekek születése esetén 7 napnyi pótszabadság, melyet legkésőbb a születést követő második hónap végéig kell kiadnia a munkáltatónak a munkavállaló számára. Fontos tudni, hogy ennek igénybevételének időpontjáról csak és kizárólag a munkavállaló dönt, az ő kérésének megfelelően kell ezt kiadni (ám az igénylést – mint minden más esetben a szabadság igénylését – 15 nappal előbb be kell jelenteni).
Jár-e az apaszabadság idejére bér?
Az apaszabadság idejére az apákat távolléti díj illeti meg, ám ennek költsége nem a munkáltatót terheli, mert az Államkincstár a teljes költséget megtéríti a munkáltató számára.
Milyen változást hoz az új európai uniós szabályozás?
Az új szabályozás szerint minden apának vagy vele egyenrangú társszülőnek (ahol a nemzeti szabályozás ilyet meghatároz) joga van legalább 10 munkanapig tartó apasági szabadságra gyermeke születése vagy örökbefogadása, illetve halvaszületés esetén. Ezzel tehát az egy gyermek után járó 5 nap apaszabadság megduplázódik! Fontos tudni, hogy a szabályozás szerint nem kell, hogy házasok legyenek az apa és az anya, az apa szabadság családi állapottól függetlenül megilleti az édesapát! A szabályozás arról is rendelkezik, hogy az apaszabadság idejére legalább annyi fizetést kapjanak az apák, mint ami őket egyébként betegszabadság esetén megilletné.
Mikor vehetjük a 10 nap apaszabadságot igénybe idehaza?
Sajnos a jó hír még nem elég, bizony várnunk kell, míg az apukák 10 napot tölthetnek velünk és az újszülöttel odahaza, ugyanis a tagállamoknak három éven belül kell átültetniük saját jogrendjükbe az új szabályozást, tehát 2022-ben lehet először számítani erre. Kérdéses továbbá, hogy az apaszabadság idejére milyen bérezés illeti meg majd az apákat Magyarországon, hiszen jelenleg távolléti díj jár, ám az uniós szabályozás annyit ír elő, hogy legalább a betegszabadság idejére járó juttatást kell kapniuk, ami ugye idehaza a távolléti díj 70 %-a. Kérdés tehát, hogy majd a jogalkotó idehaza meghagyja a távolléti díjat s így emeli duplájára az apaszabadság számát, vagy ugyan megemeli a szükséges mértékben az apaszabadságok számát, de alacsonyabb bérezés mellett.