Régen írtam már az apukákat a gyermek születése esetén megillető szabadságról, s az apaszabadság témájában több kérdés is elért az utóbbi időben – így van ez, ha az ember lánya várandós anyukák közé keveredik 🙂 -, így gondoltam, foglaljuk össze egy cikkben az összes tudnivalót!
Apaszabadság 2017-ben
Ahogy az elmúlt években is, az édesapákat a gyermekük születése esetén plusz szabadságnapok illetik meg, ami egy gyermek esetén 5 nap, ikergyermekek születése esetén 7 nap. Az apaszabadság 2017-ben is – ahogy az elmúlt években – a szülést követő második hónap végéig jár, s nem kell időarányosítani! A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.
Mikor és hogyan kell igényelni?
Az apaszabadságot 2017-ben is a munkáltatónál kell igényelni, de a kiadásának időpontját – a fent említett szülés utáni második hónap végéig – az apuka dönti el, azaz nem a munkáltató kénye-kedvétől függ, hogy mikor engedi el az apukát. Az igénylést 15 nappal előbb be kell jelenteni, s az igénylés mellé be kell mutatni a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatát, illetve halva született gyermek esetén a halottvizsgálati bizonyítvány eredeti példányát, s ha a munkáltató kéri, az igényt írásban is be kell nyújtani.
Jár-e az apaszabadság idejére 2017-ben bér?
Természetesen igen: az Mt. egyértelműen rendelkezik arról, hogy fizetett távollétnek minősül, s a munkáltató mellesleg ezen távolléti díjat és ennek közterheit az Államkincstártól vissza is igényelheti (azaz nem kerül neki semmilyen költségbe ez az 5 nap plusz szabadság).
Mi lesz az apaszabadsággal munkahely váltás esetén?
Ez a bónusz kérdés a legutóbb a kórházban merült fel, egy anyuka férje éppen munkahely váltásban volt. 🙂
Nos, ilyenkor sem veszik el ez az 5 nap, ha nem tudta a megadott időn belül kivenni, vagy nem az összeset, akkor a következő munkahelyén a szülést követő második hónap végéig ugyanúgy igényelheti, s ki kell adnia a munkáltatónak ezt számára. Ehhez a korábbi munkáltató köteles egy igazolást kiállítani.