
Az egyik legrégibb és legnépszerűbb téma a blogomon a szabadságszámítás, de bármennyit is írok róla, sosem elég… tudom, látom, akkor nyugodt ez anyuka, ha a legfrissebb cikkből tájékozódhat arról, mennyi is a GYED-GYES utáni szabadság 2025-ben. És mivel nincs is jobb az előre tervező és gondolkodó anyukáknál, én azzal támogatom őket, hogy már most 2024 vége felé elkészítem a legfontosabb tudnivalókat tartalmazó írásokat.
Nézzük tehát most meg a GYED-GYES utáni szabadságokat!
Első kérdés – melyik törvény vonatkozik rád a szabadságszámításkor?
Tudom-tudom, csúnya vagyok, hogy ilyen nehéz kérdéssel indítok, de hát a magyar munkajog már csak ilyen: nem mindegy, hogy melyik törvény hatálya alá tartozol, máshogyan kell kiszámolni egy Munka törvénykönyve hatálya alá tartozó anyukánál a GYED-GYES utáni szabadságot 2025-ben, s máshogy egy közalkalmazottnál. Ez a mai cikk az Mt.-ről szól.
Mennyi időre jár a GYED-GYES utáni szabadság 2025-ben?
Szabadság a Munka törvénykönyve szerint a munkában töltött idő alapján jár naptári évben, s ez a szabadság alap- és pótszabadságból áll. Fontos tudni, hogy a törvény alapján munkában töltött időnek minősül többek között a szülési szabadság, és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának időtartama is. Azaz a GYED-GYES utáni szabadság meghatározásához úgy kezdünk hozzá, hogy eme időszakokat napra pontosan meghatározzuk (ehhez a legegyszerűbb a CSED és GYED határozatokat előkeresni, ez általában a legtöbb anyukának megvan). Még mindig sokan azt hiszik, hogy az otthon töltött időre végig jár a szabadság… pedig nem, nincs ” 3 évnyi szabadság”, a fenti mondatok ezt egyértelműen megcáfolják!
Figyelem: ha valaki a szülési szabadság előtt több hónapig táppénzen volt – ez ugye egyáltalán nem ritka a kismamák esetén – érdemes alaposan utánajárni a pontos dátumoknak itt is, mert innentől kezdve bonyolódhat az eset. Egyrészt a táppénzes időszakra is jár a fizetett szabadság, másrészt ezen táppénzes időszak hossza a végkielégítésre való jogosultságot is befolyásolhatja. Jobb ilyenkor tehát teljes körűen tájékozódni (ehhez ajánlom például ezt az e-book-ot)!
Milyen szabadságnapok vannak, mikor mennyi illet meg?
Az alapszabadság mértéke 20 nap (ez életkortól függetlenül jár), s ez a következőképpen változik az életkortól függően:
- huszonötödik életévétől 21;
- huszonnyolcadik életévétől 22;
- harmincegyedik életévétől 23;
- harmincharmadik életévétől 24;
- harmincötödik életévétől 25;
- harminchetedik életévétől 26;
- harminckilencedik életévétől 27;
- negyvenegyedik életévétől 28;
- negyvenharmadik életévétől 29;
- negyvenötödik életévétől 30 munkanapra emelkedik.
Ne feledd, hogy abban az évben már jogosult vagy a nagyobb számú szabadságra, amelyik évben az adott életkort betöltöd, akkor is, ha december 31-én van a születésnapod!
A gyermek utáni pótszabadságok a következőképpen alakulnak: tizenhat évesnél fiatalabb gyermek után egy gyermek esetén 2, két gyermek esetén 4, kettőnél több gyermeke esetén összesen 7 munkanap pótszabadság jár. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.
Tartósan beteg gyermeked van?
Akkor a fenti napok mellett még plusz napok járnak neked! Ez a további pótszabadság fogyatékos gyermekenként szintén 2 nap (2013 óta jár ez egyébként), erről részletesen a tartósan beteg és fogyatékos gyermek utáni pótszabadságról szóló, régebbi, de még mindig hatályos bejegyzésben olvashatsz.
Neked járó napok száma – jöhet a matek lecke!
Ha megvannak a pontos dátumok, nosza, papír, toll, számológép és matekozunk egy kicsit! Először határozd meg, hogy az adott években hány nap alap- és pótszabadságra voltál jogosult, majd ezek után ezt időarányosítani kell a fent említett szülési szabadság és fizetés nélküli szabadság meghatározott időszakaira (azaz számold ki, hogy hány nap volt pontosan szülési szabadság 24 hete és a fizetési nélküli szabadság 6 hónapos időtartama alatt, s ezt oszd el a naptári év napjaival – ez a letöbb esetben 365 lesz, kivéve, ha szövőév volt, mert akkor 366, s ezt az eredményt szorozd be az éves szabadságnapjaid számával). A számítás elvégzéséhez már szuper naptárak találhatóak az interneten.
A felet elérő töredék napokat felfelé kerekítjük, s kész, meg is van, hogy mennyi szabadságnap illet meg téged!
GYED-GYES utáni szabadság 2025-ben – konkrét számítási példa!
Mivel már tudom, hogy mindenki imád matek leckéket megoldani – vicceltem 🙂 – készítettem régebben nektek egy példa számítást, ezt nyugodtan vehetitek mintának a saját szabadságotok kiszámításakor. A számítási példát ide kattintva éritek el!
A szabadságszámítás csak egy dolog, emellett még a munkába visszatéréshez további munkajogi tudás is kell… szeretnél ingyen, hasznos, kifejezetten kisgyerekes anyukákra szabott tanácsokat kapni?
Add meg a neved, címed, s máris megkapod a hírlevélsorozat első részét néhány percen belül!