
Többször felmerült már az utóbbi időben az a kérdés, hogy a jelenleg hatályos Munka törvénykönyve a fogyatékos gyermek szót használja a szülőket megillető pótszabadság esetén, de ez vajon a tartósan beteg gyermekekre is igaz-e, azaz utánuk is jár-e a pótszabadság? Az Mt.-nek nem ez az egyetlen tisztázatlan, vagyis nem teljesen egyértelmű pontja, több ilyen “így is, úgy is” érthető rész van benne sajnos. A gyakorlat is azt mutatja, hogy ezt nem egységesen értelmezik a bérszámfejtők sem, több ügyfelemnél is vita volt ebből a munkáltatóval, s sajnos nem jutottunk dűlőre, bármennyire is próbáltuk bebizonyítani az igazunkat. Így még korábban, 2013-ban a legtisztább megoldást választottam, kértem egy állásfoglalást az Emberi Erőforrások Minisztériumától.
Megerősítették, amit én korábban is gondoltam, hogy az évenkénti kettő nap pótszabadság nem csak a fogyatékos gyermeket nevelő szülőnek, hanem a tartósan beteg gyermeket nevelő szülőknek is jár, hiszen az Mt. szerint az a fogyatékos gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra. A családok támogatásáról szóló törvény szerint magasabb összegű családi pótlékot az után a gyermek után lehet folyósítani, aki a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségben szenved (azaz ez jár a tartósan beteg és a súlyosan fogyatékos gyermek után is). Én pedig örömmel nyugtáztam ezt 🙂 és eltettem szépen az állásfoglalást. A minap azonban megint érkezett egy ilyen kérdés a blogra, s ekkor jutott eszembe, hogy ezt elfelejtettem megírni a nagy januári rohanásban (amikor szinte az egész hónapban minden nap napi egy személyes tanácsadásom volt a sok kirúgott anyuka miatt, s azt sem tudtam néha, hol áll a fejem…). Szóval most pótolom az elmaradásomat 🙂
Ha esetleg neked is fontos lehet ez az állásfoglalás, ide kattintva tudod elérni.
Ha tudsz valakit, aki erre alapozva megkaphatja a plusz két nap szabadságot, kérlek, küldd el neki ezt a cikket!
Munkajogi tanácsok kifejezetten anyukákra szabva, méghozzá ingyen?
Add meg a neved, címed, s máris megkapod a hírlevélsorozat első részét néhány percen belül!
nikosz mondta
Kedves Ági!
Lehet, hogy én voltam, akinek a kérdése nyomán betetted az állásfoglalást. Ha mégsem, akkor is nagyon köszönöm. Már nyomtatom is, hátha szükség lesz rá. 🙂
Szép napot!
Nikosz
dolgozomami mondta
Igen, te voltál! 🙂 Köszönöm, hogy a kérdéseddel emlékeztettél rá!
Ági
Bartek Lászlóné mondta
Kedves Ági!
Az én lányom is fogyatékos, vak az ELTE-re jár nappali tagozatra, 24 éves. Az állásfoglalásból nem derül ki korhoz kötött-e, vagy a magasabb családi pótlékkal egyértelműen jár a pótszabadság?
Ha erről tudsz tájékoztatni, megköszönném!
Üdv: Bartekné
dolgozomami mondta
Szia, igen, az állásfoglalás ezt nem írja, mert az alapszabályt az Mt. tartalmazza: “A pótszabadságra való jogosultság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.”
Azaz 16 éves korig jár csak.
Üdv:
Ági
Kocsisné Való Györgyi mondta
Kedves Ági. Szeretném megkérdezni hogy 3 gyerek után kapok ugy 7 napot de kiderült hogy a nagyobbik lányom tartósan beteg. Azt szeretném megkérdezni hogy ilyen esetben mi van? Így nem jár még 2 nap? Köszönöm
dolgozomami mondta
Kedves Györgyi!
Ha a nagyobbik lányod még nincs 16 éves, akkor jár a +2 nap, azaz összesen 9 a három gyermek után.
Üdv:
Ági
Edina mondta
Kedves Ági! Azt szeretném megtudni, hogy köztisztviselőként a 2009-ben született tartósan beteg gyermekem után jogosan kérném-e a munkáltatómtól a pótszabit a 2009, 2010, 2011-es évekre, mert munkáltatóm a Kttv-re hivatkozva csak a 2012. márc 1-utáni időszakra akarja megadni.
Szerintem a Mt alapján az előző évekre is járna. Jól gondolom vagy nekik van igazuk és tényleg nem jár?
Válaszodat előre is köszönöm.
Üdv:
Edina
Szabó Mária mondta
Kedves Ági.2011-ben született a tartósan szívbeteg kislányom.Most mennék vissza dolgozni de a munkáltatóm azt mondja hogy csak 2013 -tól lehet 2 nap pótszabi igényelni a lányom után!Ez így törvényes szerinted? Válaszodat előre is köszönöm.Üdv:Mária.
dolgozomami mondta
Kedves Mária!
A fogyatékos gyermek utáni pótszabadságról szóló rendelkezés valóban 2013. január 1-jével lépett hatályba, erről a 2012. július elsejével módosított törvény külön rendelkezik.
Üdv:
Ági
dolgozomami mondta
Kedves Edina!
Ha abban az időben jogosult voltál pótszabadságra, s ezt nem adták ki neked, szerintem kérheted. Az a kérdés, hogy ha 2009-ben született a gyermeked, valóban jár-e 2009-2010-2011-re pótszabi, ugyanis nem jár a születés után 3 évig, csak a törvényben meghatározott időszakra. Erről többet itt olvashatsz: https://dolgozomami.hu/gyed-gyes-alatt/koztisztviselok-kormanytisztviselok-figyelem
Üdv:
Ági
Zoltán mondta
Üdvözletem!
Az lenne a kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy tartósan beteg gyermek esetében mind a két szülő ugyan úgy igénybe veheti e a két nap pót szabadságot? Vagy ilyen esetben csak az egyik szülő?
PKriszti83 mondta
Szia! Én úgy olvastam a neten, hogy igen, mindkét szülőnek jár a gyermek utáni pótszabadság.
dolgozomami mondta
Kedves Zoltán!
Mindkét szülő jogosult rá!
Üdv:
Ági
PKriszti83 mondta
Tegnap bukkantam erre a bejegyzésre… ma már le kellett töltenem az állásfoglalást, hogy a HR ne kérje tőlem a mindenféle igazolásait… köszönöm 🙂
dolgozomami mondta
🙂 örülök, hogy segíthettem!
PKriszti83 mondta
Abban szeretném még a segítséget kérni, hogy a tartósan beteg gyermek után visszamenőleg is érvényesíthető a pótszabadság? Én tegnap szembesültem ezzel a lehetőséggel, de kislányom után már másfél éve magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak (2013. május óta). Segítséget előre is köszönöm!
dolgozomami mondta
Próbáld meg, 2013 óta hatályos ez a része a törvénynek, nem veszíthetsz semmit vele… 🙂