Aki már évek óta olvassa a Dolgozó mami blogot, tudja, hogy hamarosan jönnie kell az egyik legizgalmasabb munkajogi változásnak, az Európai Parlament és Tanács 2019/1158-as irányelvének átültetése a magyar jogrendszerbe. Izgatottan vártam az elmúlt időszakban, hogy mikor jelenik már meg a jogszabálytervezet, mikor tudhatunk meg többet arról, hogyan oldotta meg a jogalkotó azokat a kötelező módosításokat, amik nem kicsit fogják felkavarni a kisgyermekes szülők és az őket foglalkoztató munkáltatók életét.
Hogy miért is lesz ez olyan izgalmas? Ha esetleg nem emlékszel pontosan, hogy mi is volt ez az irányelv, el tudod olvasni ide kattintva az apaszabadságról a korábbi cikket, a szülői szabadságról szólót pedig itt találod. Röviden összefoglalva azt kell tudnod, hogy a magánélet és a munka egyensúlyának megteremtése jegyében minden apának vagy vele egyenrangú társszülőnek (ahol a nemzeti szabályozás ilyet meghatároz) joga lesz legalább 10 munkanapig tartó apasági szabadságra gyermeke születése vagy örökbefogadása, illetve halvaszületés esetén, illetve – minimum – két-két hónap fizetett szülői szabadság fogja mindkét szülőt megilleti, és át nem ruházható lesz, azaz egyik fél sem adhatja át a másiknak a maga részét, ha nem veszi igénybe.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Gondolom, nem árulok el titkot neked sem, ha azt mondom, hogy igen nagy változásokat.
A 10 nap apaszabadság még nem fogja földhöz vágni a munkáltatókat – bár sajnos még ma is hallani olyan munkáltatókról, akik az 5 napot sem akarják kiadni a kispapáknak -, de az igazán izgalmas változásokat az át nem ruházható, apukák által kötelezően igénybe veendő (vagy elvesztett) szülői szabadság fogja majd hozni. Gondoljunk csak bele, amikor lelkes apukák egy bizonyos része – százalékot még tippelni sem merek – fogja magát, s a törvényben biztosított joga révén elmegy 2 hónap szülői szabadságra, különben ugye ezt a 2 hónapot elvesztik a szülők (nem átruházható anyára!). A jelenleg hatályos Mt. 15 napos igénylési időt határoz meg a fizetés nélküli szabadságra, azaz ha ez marad az édesapák esetén is, a jogharmonizáció után 15 nappal meg is indulhatnak az első esetek. Mit reagálnak erre majd a munkáltatók? Hogyan oldják majd meg a helyettesítéseket? És milyen juttatást igényelhet majd apuka? GYED-et? Továbbmegyek az időben és a gondolataimban, mert most jön csak az izgalmas rész: mi lesz az apukákkal a szülői szabadság lejárta, a munkába visszatérés után? Kirúgás, mint sok anyuka esetében?
És hogyan hat majd ez ki az anyukák munkába visszatérésére és elhelyezkedési lehetőségeire? Valóban segíteni fogja ez az anyák szülési és szülői szabadság igénybevétele utáni visszailleszkedését a munkaerőpiacra, ahogy az az irányelv céljai között áll?
S ha elveszíti a szülőpár a 2 hónapot, mert apa nem tudta / nem akarta igénybe venni, akkor 2 év 10 hónap lesz a szülői szabadság, ami utána előrébb hozza az édesanya munkába állását / kirúgását, a gyermek bölcsődébe szoktatását, és minden egyebet, ahol most 3 évre vagyunk berendezkedve? Ugye már mindenkinek látható, hogy egy ilyen irányelv átültetése a magyar jogrendszerbe nagyon sok másik jogszabályt, folyamatot, bevett, megszokott eljárást, intézményt is érint?
Kérdezzük meg a legilletékesebbeket!
Csupa-csupa kérdés… és még nincs meg a pontos válasz. Ha a másik oldalon, a munkáltatói oldalon ülnék HR vagy vezetői területen, akkor is szeretnék jó előre felkészülni ezekre a helyzetekre. Ám az édesanyák tanácsadójaként egyenesen tűkön ülve vártam az utóbbi hónapokban, hogy mikor jön már valami hivatalos tájékoztató, hír, jogszabálytervezet. És mivel az idő telik, s 2022. augusztus 2-áig az irányelv átültetésének meg kell történnie, nem voltam rest, s megkérdeztem az illetékeseket idén tavasszal.
Tisztelt Innovációs és Technológiai Minisztérium!
2019 közepén új szabályokat fogadott el a magánélet és a munka egyensúlyának megteremtése jegyében az Európai Parlament. Ennek részeként minden apának vagy vele egyenrangú társszülőnek (ahol a nemzeti szabályozás ilyet meghatároz) joga van legalább 10 munkanapig tartó apasági szabadságra gyermeke születése esetén, illetve a szülők közül mindkettő jogosult lesz egy bizonyos ideig tartó szülői szabadságra, ami nem átruházható a másik félre. A tagállamoknak – így Magyarországnak is – három éven belül kell átültetniük saját jogrendjükbe az új szabályozást, tehát idén, 2022-ben.
A következő kérdésekre kérem szíves válaszukat:
Mikorra várható a fenti két pont magyar jogszabályba való foglalása és hatályba léptetése?
Van-e már valami konkrét elképzelése a jogalkotónak, hogy a 10 napig tartó apaszabadság idejére milyen bérezés illeti meg majd az apákat Magyarországon, hiszen jelenleg távolléti díj jár, ám az uniós szabályozás annyit ír elő, hogy legalább a betegszabadság idejére járó juttatást kell kapniuk?
Milyen juttatásra lesz jogosult a fizetés nélküli szabadság idejére az édesapa?
Terveznek-e valamilyen társadalmi kampányt, szélesebb körű tájékoztatót a törvénymódosítás előtt, hogy az érintettek (munkáltatók és szülők) megfelelő módon fel tudjanak készülni?
Köszönöm szíves válaszukat előre is:
Repka Ágnes
Másfél hónappal később meg is jött a válasz:
Tisztelt Repka Ágnes!
Megkeresésével összefüggésben az alábbiakról tájékoztatjuk.
A szülők és a gondozók vonatkozásában a munka és a magánélet közötti egyensúlyról és a 2010/18/EU tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2019/1158 irányelv magyar jogrendben történő átültetése folyamatban van. Tájékoztatjuk, hogy jogharmonizáció kapcsán a hazai jogszabályi rendelkezések gyakorlati alkalmazásához megfelelő idő fog rendelkezésre állni a felkészülésre az érintettek számára.
Üdvözlettel:
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Bizonyára én vagyok túlságosan is előre tervező típus, de ha két hónappal a kitűzött időpont előtt még semmi részletet nem lehet tudni egy ilyen széleskörű, sok más jogszabályra, bevett, bejáratott folyamatra, intézményre nagy hatással lévő jogszabályi változásról, én bizony aggódnék egy kicsit. Bármelyik érintett is lennék a folyamatban.
Mindenesetre továbbra is érdeklődve, izgatottan várom a jogalkotó megoldását. Ha téged is érdekel, hogy mi lesz a megoldás, kövesd a Dolgozó mami blog-ot a Facebook-on, vagy iratkozz fel a munkajogi hírlevélre!