Türelmetlenül várjuk most már több mint 3 éve, hogy végre legyen előrelépés az apaszabadság és a szülői szabadság terén. A 2019 közepén az Európai Parlament által elfogadott szabályok sok-sok család életében hozhattak volna jelentős, valódi változásokat. Bár nekem volt némi kétségem már korábban is, részben, mert az Európai Parlament ülésén Magyarország a fenti irányelv bevezetése ellen szavazott, azaz nem igazán törték magukat már akkor sem, hogy átkerüljön a magyar jogrendbe egy olyan szabályozás, ami nagy lépést tesz a nemek közötti egyenlőség, az egyenlőbb felelősségelosztás felé és abban segít, hogy a nők a munkapiacra visszalépve kiaknázhassák a bennük rejlő potenciált, míg az apáknak nagyobb szerep jut a gyereknevelésben (szinte szó szerinti idézet David Casa, Európai parlamenti képviselőtől). Részben pedig az Európai Parlament által adott 3 éves határidő közeledtével – holott más országok már régen megoldották a saját jogrendjükbe való átültetést – nálunk még csak kósza hírek sem voltak a tervezett módosításokról.
Nézzük, hogy bőven a kitűzött határidő után hogyan oldotta meg a magyar jogalkotó ezt a gordiuszi csomót (avagy figyelem, népmesei elem jön: „adok is, meg nem is”)
Apaszabadság 2023-ban – 10 nap
A törvénymódosítás révén – amit 2022. november 2-án, azaz tegnap éjszaka nyújtottak be – a jelenlegi apaszabadság 5 napról 10 napra fog nőni. Nincs szó az iker babák esetén járó eddigi különbségről, a tervezetből eltűnt az ikres apukának járó 7 nap, azaz egységesen 10 nap lesz.
Némi visszamenőleges hatályt belecsempésztek, a tervezet szerint a 2022. augusztus 2-ától született vagy örökbe fogadott babák apukái jogosultak lesznek arra a plusz 5 napra, amit az irányelv késve történő ratifikálása miatt elbuktak, a hatályba léptetés utáni 2 hónapban (azaz várhatóan 2023. február 28-áig)
Milyen bér jár az apaszabadság idejére 2023-ban?
Aki pedig már tapsol a 10 napra, annak azonnal mutatom, hol van a kutya elásva. Jelenleg az 5 nap szabadságra távolléti díj jár az édesapák számára (azaz a rendes, teljes bérüket kapják meg), melynek költségeit nem a munkáltató viseli, hiszen az apaszabadságra kifizetett díjat az állam átvállalja a munkáltatóktól. A törvényjavaslat értelmében a 10 napot 2 szakaszra bontják, az első 5 napra jár a megszokott távolléti díj, a második 5 napra viszont az édesapát a távolléti díj 40 %-a illeti meg csak. Azaz aki jó matematikából, gyorsan ki is számolhatja, hogy a magyar javaslat készítői azt a minimumot adták csak meg, amit az EU irányelv amúgy is előír (a távolléti díj 70 %-át), és egy forinttal vagy nappal sem többet. (Zárójelesen jegyzem meg, Ausztriában az irányelvet még abban az évben, 2019-ben ratifikálták, s nem voltak ilyen szűkmarkúak a jogalkotók, azonnal 30 nap szabadsággal honorálták a kis osztrák állampolgár érkezését, s a „Papamonat” idejére 700 EUR kap az újdonsült apuka).
Ám van itt még egy elrejtett akna, kíváncsi vagyok, hányan veszik észre… a tervezet szerint – ahogy írtam – az első 5 napra jár a 100%-os távolléti díj, a második 5 napra már csak 40 %-os. Nos, ahol minden forint számít (segítek, kb. egymillióan kerestek minimálbért Magyarországon 2021-ben), ott vajon az apuka megkockáztatja-e, hogy a második 5 napját is igénybe veszi-e, s így a havi bérének – és talán a család egyetlen jövedelmének – 10 %-át elbukja (és talán a munkáltatója rosszallását is magára vonja)? A választ ugye le sem kell írnom…
2 hónapos szülői szabadság 2023-tól
Ennél is izgatottabban vártuk a 2 hónapos szülői szabadságot, ami valóban forradalmi változást hozott volna a gyermekgondozási feladatok kiegyensúlyozottabb elosztásával a családon belül, s jelentős kihatással lehetett volna a nemek közötti egyenlőségre, az egyenlőbb felelősségelosztásra, a nők munkaerőpiaci helyzetére. A szülői szabadságból 2 hónapot az EU irányelv szerint az apukának kellene igénybe venni, azaz ez nem átruházható, s a tagországoknak az erre járó díjazást olyan módon kell megállapítaniuk, hogy elősegítsék a szülői szabadság igénybevételét (értsd elég magas legyen az összeg ahhoz, hogy motiválja, de legalábbis ne ijessze el az apukákat a szülői szabadság igénybevételétől, a családi feladatokban való nagyobb részvételtől… mert hát ugye, ha a megélhetés kerül veszélybe, az sajnos felülírja a babázás iránti vágyat…)
Nos nézzük, hogy mi a magyarosch megoldás arra a nehéz kérdésre, hogy hogyan adjunk meg valamit úgy, hogy mégse adjuk meg? Bekerült a tervezetbe a szülői szabadság, 44 munkanapra jutó szabadságként megnevezve, amire kőkemény 10%-os, azaz tíz százalékos távolléti díj jár. Segítek értelmezni, 2 x 22 munkanap lehetnek az apukák, anyukák otthon a 3 éves korig – ez még ki is ad két hónapot nagyjából -, s erre az időre jár nekik 4,4 napnyi bérük (azaz kevesebb, mint egy heti fizetés). Igen, jól olvasod, az egész időszakra, két hónapra kevesebb, mint 1 heti bér. Ja, bocsánat, nem ennyi, ennél valójában kevesebb is lehet, mert ha apuka / anyuka venné igénybe a GYED-et vagy a GYES-t, akkor annak az összegét még ebből a 10 %-ból le kell vonni, s csak a maradékra jogosult a munkavállaló.
(Csak mert szeretem a számokat, eljátszottam egy kicsit a gondolattal, hogy lemodellezem ezt a valóságban: 2022-ben bruttó 280.000 Ft a GYED maximum összege, azaz idei számokkal kalkulálva egy 2.800.000 Ft-ot bruttó fizetésű apuka ha elmegy 2 hónap szülői szabadságra, s ő igényli a GYED-et, akkor éppen nem kap semmit a 10%-os távolléti díjából, pont nullára jön ki. Persze ha ennél nagyobb a keresete, mondjuk bruttó 3.500.000 Ft, akkor már jár neki a 2 hónapra bruttó 70.000. Ám az ennél alacsonyabb keresetű apukák – ha ők igénylik a GYED-et – semmit nem fognak kapni, ha pedig nem ők igénylik a GYED-et, akkor megkaphatják a fizetésük 10%-át, amiből aztán költekezhetnek napestig. Emlékeztek, ugye, egymillió minimálbéres dolgozó… kiszámoljam mennyi bruttó 200.000-nek a 10%-a? Ugye ezt sem kell, hogy tovább magyarázzam?)
Ja, és a nem átruházható szót sehol sem látom a törvényben. Persze meglehet, csak én vagyok nagyon fáradt, elvégre egy elég húzós munkanapom után este 20:00-kor ültem le a törvénytervezetet részletesen átnézni… aki megtalálja, annak jövök egy kávéval.
Van véleményed? Az alábbi gombra kattintva tudod elmondani!
Ha pedig édesanyaként még a szülés utáni munkába visszatérésre készülsz, nézd meg ezt az ingyenes munkajogi hírlevelet, amit kifejezetten kisgyerekes édesanyáknak állítottam össze!