Nem egyszer kérdezték már tőlem anyukák – legutóbb a Hellóanyu közösségi kávézóban tartott munkajogi tájékoztatón – hogy mit tegyenek akkor, ha a munkáltató azonnali hatályú felmondással fenyegetőzik, így próbálva meg elérni, hogy ne legyen kedve szülés után visszajönni dolgozni az anyukának, vagy fogadja el a nem túl korrekt közös megegyezést…
Vajon tényleg olyan egyszerű erre hivatkozva megszabadulni egy feleslegessé vált dolgozótól végkielégítés megfizetése nélkül? Az azonnali hatályú felmondás a “szuperfegyver” a főnök kezében?
A félreértések és városi legendák elkerülése végett mindig a törvény szövegéhez szoktam visszanyúlni. Ezt tettem a fent említett tájékoztatón is. Nézzük tehát, hogy mi is az azonnali hatályú felmondás definíciója.
Azonnali hatályú felmondás – tisztázzuk az alapokat!
Ritkán szoktam teljesen egy az egyben idézni a törvény szövegét, de most megteszem, hogy mindenki értse, miről is beszélünk. “A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.” És most boncolgassuk tovább a fontos részeket…
Ki mondhat fel így?
Bármelyik fél élhet vele – azaz nem az azonnali hatályú felmondás a következő csodafegyver, amit majd a munkáltatók bevethetnek ellened. Ha bizony ő sérti meg a kötelezettségeit, neked is jogodban áll az azonnali hatályú felmondásodat benyújtani!
Bármilyen kötelezettségszegés ide tartozik?
Munkaviszonyból származó lényeges kötelezettséget kell megszegni ehhez, s ezt is szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben ahhoz, hogy a munkáltatód éljen az azonnali hatályú felmondás jogával.
A súlyosan gondatlan azt jelenti, hogy látod, hogy kötelezettségszegést követsz el, amelyből valamilyen hátrányos következmény származhat, de valószínűbbnek tartod a hátrányos következmény elmaradását. A szándékos azt jelenti, hogy előre látod, hogy a tettednek mi lesz a következménye, és ezeket kívánod, hogy bekövetkezzenek, vagy belenyugszol, hogy be fognak következni.
És itt szoktam megkérdezni minden anyukától: csináltok ti ilyet a munkahelyen? Tényleg szándékosan megszegtek egy jelentős munkakörötökhöz kapcsolódó szabályt? Előre látjátok, hogy mi lesz a hibás lépéseket következménye, de nem törődtök vele? És mindig kórusban hangzik a válasz: NEM! Nos, akkor nem kell félni az azonnali hatályú felmondástól.
Azonnali hatályú felmondás magatartás miatt – lehet ilyet?
Itt van még ugye az a magatartás, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, emiatt is alkalmazhatja az azonnali hatályú felmondást a munkáltató. Vajon ez mit takarhat? Olyan – nem kizárólag a munkavégzéssel összefüggő – magatartást, viselkedést, ami miatt nem foglalkoztathat többé, ami lehetetlenné teszi, hogy továbbra is ennek a cégnek dolgozz. Elég tág fogalom, de azért nem olyan nehéz “megfogni” ezt. Ide tartozhat például a munkahelyi botrányos viselkedés, verekedés. Ha nem csinálsz semmi olyat szabadidődben, ami a munkáltatód jogos gazdasági érdekét sértené, ha a drogellenes kampány médiafőnökeként és sajtószereplőjeként szabadidődben nem az ingyenes tűcsere programot vezeted, ha erkölcstan pedagógusként nem sztriptízbárban táncolsz esténként, akkor nem nagyon bocsáthat el azonnali hatályú felmondással. A példák eléggé szélsőségesek, de remélem, érthetőek – valami olyan típusú viselkedés, ami összeférhetetlen a munkáddal, a munkaköröddel, rossz hírt vet a munkáltatódra, vagy sérti az ő érdekeit. Nem hiszem, hogy visszatérő anyukaként ilyenen töritek a fejeteket ráérő szabadidőtökben.
Írásban, indoklással
És az utolsó tudnivaló: a fentiekre alapított azonnali hatályú felmondásnál írásban, indoklással kell minden esetben megadni a konkrétan elkövetett kötelezettségszegést, magatartást. Részletesen! Azaz, ha nem követtetek el semmit, nem kell félni tőle. Ócska trükk ez csak az inkorrekt munkáltatók kezében, ami ellen két dologgal tudsz védekezni: tudással és bátorsággal!
Szeretnél felkészülni a munkajogi tudnivalókból, méghozzá ingyen?
Add meg a neved, címed, s máris megkapod a hírlevélsorozat első részét néhány percen belül!
A hírlevélre feliratkozva hasznos munkajogi tippeket, tanácsokat, s időről időre az új blogbejegyzésekről, egyedi akciókról, termékekről, szolgáltatásokról pedig értesítést kapsz! Ha a legkisebb gyermeked születési évét és hónapját is megadod, a fontos munkajogi határidők előtt testre szabott információkat, teendőket tudok küldeni neked (ez utóbbi két adat megadása nem kötelező, de ajánlott).