
Lehet-e munkát végezni GYED mellett? Milyen szabályok vonatkoznak rád a GYED melletti munkavégzés esetén 2023-ban? Mire figyelj, hogy biztosan ne sértsd meg a jogszabályok előírásait? A mai cikkemben a 2023-as szabályozás összefoglalását találhatjátok meg, így aki 2023-ban szeretne visszatérni dolgozni, annak kötelező olvasmány ez!
Mikortól engedélyezett a GYED melletti munkavégzés 2023-ban?
CSED mellett nem lehet keresőtevékenységet végezi, azaz meg kell várni, míg ennek a folyósítása, azaz a szülési szabadság időtartama véget ér. Ezek után már bátran lehet keresőtevékenységet folytatni, így nincs akadálya a munkába visszatérésnek, s nem kockáztatjuk a folyósított juttatás elvesztését. Tegyük hozzá, ez nagyon sok családnak hatalmas segítség, hiszen ilyenkor az anyuka a bérét és a GYED-et is megkapja egyszerre.
Hány órában lehet dolgozni GYED mellett?
Sokak fejében él még az időbeli korlátozásról szóló szabály, holott ezt már sok éve eltörölték: nem kell részmunkaidőben dolgozni ahhoz, hogy a fizetésünket és a GYED-et is megkaphassuk. Nyugodtan vissza lehet térni teljes munkaidőben dolgozni, s nem veszítjük el a folyósított GYED-et sem.
Megillet-e a felmondási védelem a GYED melletti munkavégzés esetén 2023-ban?
Egy nagy és kategórikusan kijelenthető NEM a válasz, ha az Mt. hatálya alá tartozol (kivéve, ha várandósan térnél vissza GYED mellett dolgozni). Ahogyan ebben a felmondási védelemről szóló cikkben már megírtam, a munkába visszatéréssel egy időben a korábban téged megillető abszolút felmondási védelem is megszűnik, bizonyos esetekben felmondhatóvá válik a munkaviszonyod. Tehát, ha te is 2023-ban szeretnél visszatérni dolgozni, kérlek, tájékozódj mindenképpen a jogaidról, és arról is előzetesen, hogy éppen mi a helyzet a munkáltatódnál, van-e üres munkakör, mi történt a távolléted alatt, nehogy kellemetlen meglepetés érjen téged!
Be kell-e jelenteni valahol a GYED melletti munkavégzést 2023-ban?
A GYED melletti munkavállalást nem kell a folyósító szerv felé bejelenteni. Ha a szülés előtti munkáltatódhoz szeretnél visszatérni dolgozni, akkor meg kell szüntetned a fizetés nélküli szabadságodat, ehhez ide kattintva találsz egy nyilatkozatot, használd nyugodtan! Ha azonban fenntartva a fizetés nélküli szabadságodat, másik munkáltatóhoz szeretnél elmenni dolgozni GYED folyósítás alatt, mindenképpen azt javaslom, hogy alaposan gondold át, mert meglehet a szerződésed, vagy a munkáltatódnál hatályban lévő kollektív szerződés további korlátozásokat tartalmazhat. Ha ez a téma érdekel téged bővebben, olvasd el a másik munkáltatónál történő munkavégzésről szóló cikkemet!
Van még néhány buktató, amire jobb felkészülni! Ha bizonytalan vagy, hogy mi vár rád a munkába visszatérés esetén, ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz!