Nyaralásból visszatérve rögtön a közepébe csapunk, mivel már hatályba is lépett az új verziója a Munka törvénykönyvnek, nézzük hát, hogyan érintik a változások a kismamákat, anyukákat, apukákat.
Természetesen a törvény több ponton módosult ezen kívül, de én most csak a babázásban érintettek szemszögéből vizsgálom a változásokat. (Akit a teljes módosítás érdekel, itt találja meg az interneten a törvényt.)
Várandósság felmondás utáni közlése esetén felmondás visszavonása
Eddig, ha egy kismama a felmondás után jött rá, hogy babát várt már a felmondás pillanatában is, nem volt egyértelmű, mit tegyenek a felek. Habár a 2012-es törvénymódosítás óta sokat fabrikáltak a várandósság bejelentéséről szóló részen (először előzetes bejelentéshez kötötték, majd utána az Alkotmánybíróság ezt eltörölte), de a visszásságokat, a bizonytalan helyzetet még mindig nem sikerült feloldani. Az eddigi helyzet alapján a kismama – ha közölte a várandósságát utólag, de a munkáltatója nem tett semmit, perelhetett, hogy jogellenesnek ítélje a bíróság a munkáltatói felmondást, s hogy visszakerüljön jogviszonyba (s nem mellesleg kapjon CSED-et). Most bekerült a törvénybe, hogy a munkáltató a munkavállaló várandósságról való tájékoztatástól számított 15 napon belül visszavonhatja a felmondást, azaz a kismama újra munkaviszonyba kerül, minta mi sem történt volna. ezen túl pedig a jogviszony megszüntetése és helyreállítása közötti tartamot munkaviszonyban töltött időnek kell tekinteni, meg kell téríteni az elmaradt bért, és az egyéb járandóságot, s ha volt, az ezt meghaladó kárt is. Azaz a kismamát nem éri semmilyen hátrány. A módosítás egyetlen szépséghibája csak az, hogy nem „köteles visszavonni”, hanem „visszavonhatja” van benne, azaz felmerül a kérdés, mi van, ha a munkáltató mégsem vonja vissza? Nos, a válasz egyszerű, anyuka nagy pocakkal járhat munkaügyi bíróságra, remélve, hogy nyerni fog.
Védettség mindkét szülőnek a fizetés nélküli szabadság alatt
Korábban, ha mindkét szülő fizetés nélküli szabadságon volt, az anyát illette meg csak a felmondási védelem. A most hatályba lépett módosítások ezt a pontot eltörölték, azaz mindkét szülő védett a fizetés nélküli szabadság igénybe vétele alatt.
Vezető állású munkavállalókra vonatkozó eltérések korlátozása
Ezt a pontot is többször toldozták-foltozták már a 2012-es nagygenerál óta, most talán lassan már olyan állapotban lesz, ami elfogadható. A vezető állású munkavállalók szerződése több ponton eltérhet az Mt.-től, akár a vezető állású munkavállaló hátrányára is, s az egyik ilyen volt, hogy a felek megállapodhattak abban, hogy nem illeti meg a munkavállalót a fizetés nélküli szabadság alatti felmondási védelem.
Persze, most azt gondolhatnátok, hogy ki az, aki ilyet hajlandó aláírni… nos, sok éves tapasztalatom alapján mondhatom, hogy sokan nem gondolnak bele abba, hogy amit 24-26 évesen, gyermekvállalási tervekkel még egyáltalán nem foglalkozva aláírnak, az majd igaz lesz rájuk 8-10 évvel később is. Láttam én már olyan szerződést, amiben benne van, hogy 5.000 Ft átalány az összes túlórát, pótlékot fedezi (és persze nem 5.000 Ft értékben volt túlórája az illetőnek, hanem havonta több tízezer), olyat, amiben a munkavállaló utólag, évekkel később elismerte, hogy a bérének egy része – és igen jelentős része, mondhatom a minimálbér feletti része – versenytilalmi ellenértékként lett kifizetve, azaz amit kapott, nem csak a munkájáért kapta, de korlátozta is magát még 2 évre az elhelyezkedésben. És olyat is láttam, hogy Magyarország területén bárhová köteles dolgozni menni (ami egy szerviztechnikusnál nem is gond, de egy pénzügyi adminisztrátornál némi logisztikai gondot okozhat 2 gyerek mellett).
Szóval igen, létezik olyan, hogy egy fiatal nő, vezetői pozícióba kerülve aláírja, hogy igen, belemegy, hogy nem jár neki a védettség, ha szülne egy gyereket a jövőben. Aztán meglepődik, amikor a gyermeke 6 hónapos korában felmondanak neki, hiszen bizonyára már elfelejtette az évekkel ezelőtti pontot a szerződésében. Nos, ennek vetett véget a mostani módosítás, nem lehet erről megállapodni, nem lehet erről a jogáról „lemondatni” előre a vezető állású munkavállalót, jár neki is a védelem fizetés nélküli szabadság alatt.
Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net