2024. szeptember 2-ától újra lehet anyagi segítséget igényelni, bölcsődei támogatás formájában az EFOP Plusz-6.3.1-23 kódszámú, „Kisgyermeket nevelők munkaerő-piaci visszatérésének célzott támogatása” pályázat keretéből a Magyar Államkincstártól. Emelkedett a támogatás maximális összege s változtak a feltételek több pontban is. Nézzük a részleteket!
Kinek folyósítható a bölcsődei támogatás?
A támogatás célja a kisgyermeket nevelők munkaerő-piaci visszatérésének célzott támogatása a kevésbé fejlett régiókban (Pest vármegye -kivéve Budapest, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Közép-Dunántúl). Igen, jól látjátok, Budapest nincs rajta a támogatott régiók listáján.
További feltételek, hogy csak annak folyósítható a támogatás:
- aki munkavállalóként vagy önfoglalkoztatóként elhelyezkedik, vagy visszatér a munkaerőpiacra és ennek dátuma nem korábbi, mint 2023.április 1., és
- akinek állandó lakóhelye, vagy tartózkodási helye (ha tartózkodási hellyel rendelkezik), megegyezik azon gyermek címadataival, akire nézve a bölcsődei ellátás, vagy a napközbeni gyermekfelügyelet igénybevételéhez támogatást igényel, és
- akinek a személyi térítési díjra vonatkozó támogatási kérelem benyújtását megelőzően arra a gyermekre, akire tekintettel támogatási kérelmet nyújtott be, csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat, gyermekgondozást segítő ellátást, vagy gyermeknevelési támogatást folyósítottak (kivételt képeznek ez alól a menekült hátterű személyek), azaz egy gyermek vonatkozásában csak egy szülő részesíthető támogatásban, és
- aki rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval és bankszámlával, amelyre a támogatás folyósítható.
Mennyi a bölcsődei támogatás összege 2024-ben?
A bölcsődei támogatás összege legfeljebb havi 50 000 Ft lehet bölcsődei ellátást vagy napközbeni gyermekfelügyeletet igénybe vevő kisgyermekek esetén, gyermekenként. Személyi térítési díjként el lehet számolni a gyermekétkeztetés költségét és a gondozási díj költségét.
Magasabb összegre, legfeljebb havi 65.000 Ft támogatásra jogosult az a szülő, aki a gyermekét egyedül neveli, aki a Gyvt. szerinti rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermeket nevel, a menekült hátterű szülő, továbbá a sajátos nevelési igényű, a korai fejlesztésre jogosult, a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermeket nevelő szülő.
Fontos tudni, hogy ezek maximális összegek, azaz a bölcsődei támogatás összege nem haladhatja meg a támogatást igénylő által fizetett személyi térítési díj 100 %-át. Ez azt jelenti, hogy ha a szülő által kifizetett személyi térítési díj alacsonyabb, mint a maximálisan biztosítható támogatás összege, akkor a folyósítható támogatás összege megegyezik a szülő által kifizetett térítési díjjal, ha pedig magasabb a szülő által fizetendő díj, akkor a különbözetet a szülőnek kell fedeznie.
A támogatás utófinanszírozott jellegű, azaz a szülőnek a személyi térítési díjat előre ki kell fizetnie, és az Államkincstár a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelő számla alapján nyújt támogatást utólag.
Milyen típusú bölcsőde esetén lehet igényelni a támogatást?
A pályázati kiírás a bölcsődével szemben a következő feltételeket szabja meg: szolgáltatói nyilvántartásba bejegyzett (azaz működési engedéllyel rendelkező)
önkormányzati fenntartású vagy nem önkormányzati fenntartású családi bölcsőde,
munkahelyi bölcsőde, bölcsőde vagy mini bölcsőde kell, hogy legyen.
Továbbá a bölcsőde a gyermek ellátásának tényét, valamint az esetlegesen megállapított sajátos nevelési igényű státuszát köteles lejelenteni a KENYSZI felé (ez nem hiszem, hogy gondot okozna, hiszen máshogy nem is szabadna, hogy járjon egy gyermek bölcsődébe).
Fontos azonban tudni, hogy a bölcsődei szolgáltatás helyszíne Magyarország területén kell, hogy legyen, a fentebb említett kevésbé fejlett régiós szabályozás nem vonatkozik rá, azaz Budapest területén is lehet (magyarul a szülő és gyermek lakhelye és / vagy tartózkodási helye nem lehet Budapest, de a bölcsődei ellátás helyszíne lehet Budapest (pl. agglomerációban élő szülő Budapesten dolgozik, s a munkahelyéhez közeli bölcsődében helyezi el a gyermekét).
Hol és mikortól lehet igényelni a bölcsődei támogatást?
A támogatási kérelmet 2024. szeptember 2-ától lehet benyújtani, kizárólag online formában, ügyfélkapun keresztül, a Magyar Államkicstár oldalán.
Lehetőség van arra is, hogy jelen pályázat keretein belül, korábbi időszakra, utólag támogatást igényeljenek az erre jogosult szülők, a 2023. április hónaptól felmerült és kifizetett személyi térítési díjak utólagos finanszírozására, ennek külön feltételeit a közleményben lehet megtalálni (ezen belül is a 4.3. pont rendelkezik erről).
Mire érdemes még figyelni?
Ha időközben kistesvér születik, s a támogatást igénylő szülő részére CSED-et folyósítanak, a csecsemőgondozási díj folyósításának ideje alatt jogosult marad a bölcsődei támogatásra, de ha a CSED lejárta után a szülő nem tér vissza a munkaerőpiacra, részére támogatás nem folyósítható tovább.
Ha a szülő munkaviszonya a támogatás folyósítási ideje alatt megszűnik, annak megszűnésének hónapját követő legfeljebb 3 hónapig jogosult marad a támogatásra, azaz a támogatás 3 hónapig folyósítható. Ha ez időn belül ismét foglalkoztatottá válik, a támogatás a foglalkoztatottá válásra tekintettel tovább folyósítható új kérelem benyújtása nélkül.
Ha a támogatásra való jogosultsás a CSED folyósítás után, vagy 3 hónapon túli munkanélküliség miatt megszűnik, de később a jogosultsági feltételek ismételten fennállnak (azaz újra munkába áll a szülő), úgy új támogatási kérelem benyújtására van lehetősége.
További részletekért (támogatásról szóló további részletek, kifizetéshez szükséges egyéb dokumentumok, bölcsődei díjról szóló számlával kapcsolatos tartalmi elvárások, elbírálási határidő, hiánypótlás s jogorvoslati lehetőségek) ajánlom mindenki szíves figyelmébe a közlemény tanulmányozását.
Van még néhány buktató a munkába visszatérés során, amire jobb felkészülni! Ha még most fogsz visszatérni babázás után a korábbi munkahelyedre, ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz a munkajogi tudnivalókból!