Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot, hogy amikor több év gyermekgondozás után egy édesanya szeretne újra munkába állni, általában nem fogadják tárt karokkal, s sok esetben a karrierjét nem tudja ugyanannál a cégnél folytatni. Hogy azért, mert a munkakörét betöltötték és nem tudnak másik, megfelelő munkakört ajánlani, vagy azért, mert a munkáltató jobban hisz a kisgyerekes anyukákkal kapcsolatos sztereotípiáknak, mint egy korábban jól teljesítő munkavállalójának? Mindegy is… a lényeg, hogy ha már nem tudnak visszavenni téged, legalább megfelelően járjanak el, s fizessenek ki mindent, amire jogosult vagy. Ha pedig mégis visszavesznek, akkor sem mindegy, hogy mikor, milyen munkakörbe, milyen fizetéssel.
Gondolom, azzal tisztában vagy, hogy akár milliók is múlhatnak azon, ha rossz döntést hozol. A mai cikkemben 3 buktatót mutatok, amire figyelj majd, ha te is ebbe a helyzetbe kerülsz!
A fizetés nélküli szabadság nem megfelelő megszüntetése
Sok anyuka nem tudja, hogy pontosan mit kell tennie, ha vissza szeretne menni dolgozni a gyermeke 3 éves kora előtt. Próbálkoznak telefonon vagy e-mailben egyeztetni a munkáltatóval, a HR-essel, aki persze hetekig nem válaszol, majd aztán türelemre inti őket, s ígéri, hogy körbenéz. És aztán megint nem történik semmi… és telnek a hetek, hónapok. Ha csak 1-2 hónapot váratnak, máris 1-2 havi fizetésedtől esel el, holott már akár dolgozhattál volna is, ha tudod, pontosan mit és hogyan kell jelezned, hogy kénytelen legyen foglalkozni veled a cég, s ha van üres munkakör, akkor visszavegyenek.
Rosszabb esetben közli a cég, hogy most inkább ne is gyere vissza, maradj otthon GYES-en, s majd a 3. év végén jelentkezz újra, mert majd akkor vesznek vissza…ugye egy gyors fejszámolással neked is megvan, hogy ennyi idő alatt mekkora összegtől esel el. (Van, akinél már „össze is jött” az első millió.)
Felhalmozott szabadságok hibás kiszámítása
13 éve foglalkozom édesnyák jogaival, így több ezer szabadságszámítást láttam már, amit a munkáltatók készítettek. Maradjunk annyiban, hogy több esetben volt kevesebb az anyukáknak kiszámolt szabadság, mint amennyi valójában járt volna nekik, s csak igen kevés esetben kedvezett a sors, a bérszámfejtő, a könyvelő az anyukának.
Persze mondhatnád, hogy ugyan már, egy-két nap ide vagy oda nem olyan nagy ügy. Az egyik legdurvább esetem évekkel ezelőtt az volt, amikor az egyik ügyfelemnek 58 nappal kevesebbet számolt ki cég, mint ami járt volna neki 3 gyermek után. Igen, jól olvastad, összesen 93 nap járt az anyukának, s ha hallgat a munkáltatójára, csak 35-öt kapott volna meg. Így csak az általam „megtalált” szabadságok bruttó egymillió forintot hoztak neki pluszban. Bele sem merek gondolni, mi lett volna, ha nem mer kérdezni, ha elfogadja, amit mondanak neki… szerencsére bátran kiállt a jogaiért!
Nem vagy tisztában azzal, hogy mit kell elfogadod, s mire mondhatsz nemet
Ha a korábbi munkakörödbe vesznek vissza, akkor szerencsés vagy. Ám mi van akkor, ha másik munkakört ajánlanak? És történetesen alacsonyabb bérrel? El kell fogadnod? S ha visszautasítod, akkor neked kell felmondanod (hiszen ők tudtak volna foglalkoztatni, miattad hiúsult meg…)?
Ha nem vagy biztos a jogaidban, vagy sejted, hogy valami nem stimmel, de nem tudsz megfelelően fellépni, s főleg, megindokolni a válaszodat, könnyen lesöpörhetnek és leforrázva ülsz a tárgyalóasztalnál. Megalkudva, alacsonyabb bérrel visszamész dolgozni egy rosszabb munkakörbe, s a következő hónapokban minden egyes bérszámfejtésnél kihúznak egy nagyobb összeget a zsebedből… számold ki, hány hónap alatt jön ki az egymillió… (de ha csak százezrek, az is fájni fog).
Látod, csak 3 buktatót említettem eddig, s máris összejöhet simán egy hétszámjegyű összeg. És akkor még nem is beszéltem arról, hogy nem vagy tisztában a közös megegyezés és a felmondás közötti különbséggel, rábeszélnek a közösre, így eleve kevesebbet kapsz (megint csilingel a pénztárgép, csak sajnos nem neked), nem tudod pontosan kiszámolni, hogy mi jár neked, mennyi végkielégítés és felmondási időre járó bér (megint egy csiligelés, megint néhány százezer, vagy milliós összeg is lehet, ami éppen kicsúszik a zsebedből), hogy a visszatérés utáni béremelésről ne is beszéljek (amihez ha nem ragaszkodsz, s hagyod magad megvezetni, újabb összeget könyvelhetsz be a veszteségeid rovatába).
A rossz megállapodásokkal nemcsak az igazságérzeted sérül, hanem súlyos százezreket-milliókat húznak ki a zsebedből. Igazságtalan, ugye?
Van rosszabb…. amikor a jogaidat tiporják és a jogos béredet nyirbálják, akkor lényegében elveszik a karriered és az életed feletti irányítás egy részét. Ezt én – veled együtt – felháborítónak tartom! Így tehát kérlek, szerezd vissza az irányítást, tanuld meg a jogaidat, hogy ez ne történhessen meg veled.
Van még néhány buktató, amire jobb felkészülni! Ha bizonytalan vagy, hogy mi vár rád a munkába visszatérés esetén, ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz!