
2023. január elsejétől bekerült az Mt.-be az egyes munkavállalókat megillető munkaszerződés-módosítási jogosultság a gyermekük 8 éves koráig. De pontosan mit takar ez? Mit lehet kérvényezni, s hogyan kell eljárni? Köteles a munkáltató teljesíteni a kérésünket?
Ebben a cikben ezt a témát járjuk körbe!
Mire irányulhat a munkavállaló részéről a munkaszerződés-módosítási kérelem?
Az idén év elején bevezetett változtatás szerint a munkavállaló gyermeke nyolcéves koráig – a munkaviszony első hat hónapját kivéve – kérheti, hogy a munkáltató módosítsa
– a munkavégzési helyét,
– a munkarendjét,
– kérheti a távmunkavégzésben való foglalkoztatását,
– illetve kérheti a részmunkaidőben való foglalkoztatását.
Ez tehát azt jelenti, hogy eme szabályozás alapján most már kiindulhat a munkavállaló oldaláról is egy módosítási igény, ami a fenti szerződéses feltételek megváltoztatására irányul.
Hogyan kell benyújtanod a munkaszerződés módosítási kérelmedet?
A kérelmet írásbeli formában kell benyújtanod, aminek indoklást és a változtatás időpontját is kell tartalmaznia. Ha tehát te is szeretnéd ezt igénybe venni, a fentieknek megfelelő tartalommal kell benyújtanod a kérelmedet. Nem kell nagyon túlbonyolítani, csak megírod, hogy mit kérsz, mikortól, s mik az indokaid a változtatásra. Természetesen minél részletesebb, minél megalapozottabb az indoklásod, annál jobban az esélyeid is 🙂
Köteles a munkáltatód módosítani a szerződésedet a gyermeked 8 éves koráig a kérelmednek megfelelően?
Nem!
Nagyon sokan azt hiszik, hogy ez a módosítási kérelem ugyanúgy működik, mint a gyermek 4 vagy 6 éves koráig történő kötelező részmunkaidős foglalkoztatás, ám itt nem ez a helyzet. Olvasd csak tovább!
A kérelmed benyújtása után a munkáltatónak tizenöt napon belül írásban nyilatkoznia kell, hogy engedélyezi-e, vagy nem a módosítást. Azaz a válasza lehet igen vagy nemleges is. Ha a munkáltató válasza elutasító a kérelemre, azt megfelelően, azaz valós, okszerű, világos módon meg kell indokolnia (ugye azt mindannyian tudjuk, hogy például egy 2 fős bankfiókban a banki pénztáros által igényelt 100%-os home office azért eléggé irreális elvárás, itt a munkáltató elutasító válasza érthető, elfogadható…).
És ha a munkáltató indoka nem valós, vagy nem is válaszol a kérelmedre?
Persze elképzelhető, hogy az elutasítás jogellenes, azaz nem valós, nem okszerű az indoklás, vagy eleve nem foglalkozik a válasszal a munkáltató, azt remélve, hogy ha nem válaszol neked, akkor majd elfelejted ezt az egész módosítgatást és dolgozol tovább úgy, mint eddig… Nos, ebben az esetben a jogod van 30 napon belül kereset előterjesztésével a bírósághoz fordulni, s a bíróság a munkáltató nyilatkozatát majd pótolja.
Szeretném hangsúlyozni, hogy ez a más országok joggyakorlatában már ismert megoldás idehaza teljesen új, így nincs rá több évtizedes, kiforrott bírói gyakorlatunk, hogy egy bíró milyen tartalmú nemleges indoklásra mondja majd azt, hogy igen, ez elfogadható, jogszerű, s mire azt, hogy bizony a munkáltató indoklása nem valós, nem okszerű, s ő dönt úgy, hogy igenis módosítva lesz az a munkaszerződés, s kötelezi erre a munkáltatót!
Még a nagy visszatérés előtt állsz? Bizonytalan vagy, hogy mi lesz veled, visszavesznek-e vagy felmondanak neked?
Semmi gond, ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz!