A GYES utáni szabadságok kérdése szinte minden édesanya számára rémálomnak tűnik – pedig rendkívül egyszerűen, saját magunk is kiszámíthatjuk, ha tudjuk a szabályokat.
A blog 5 éves „pályafutása” alatt szerintem ehhez kapcsolódóan jött a legtöbb kérdés és erről írtam a legtöbbet, s mégis mind a mai napig ez a téma a legnagyobb mumus. Nézzük tehát, hogyan számold ki a GYES utáni szabadságokat…
GYES utáni szabadság – Alapszabályok
Első és legfontosabb kérdés: melyik törvény hatálya alá tartozol? Mt., Kjt., vagy Kttv.? Nem mindegy… 🙂 Én ma ebben a bejegyzésben az Mt. hatálya alá tartozó munkavállalók GYES utáni szabadságáról írok.
Szabadság a törvény szerint a munkában töltött idő alapján minden naptári évben jár, amely alap- és pótszabadságból áll. Mivel ugye a GYES utáni szabadságot szeretnénk meghatározni, fontos tudni, hogy munkában töltött időnek minősül a szülési szabadság, és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának időtartama is. Azaz a GYES utáni szabadság meghatározásához az előbbi két időszak napra pontos adatai kellenek!
Ha a fizetés nélküli szabadságot még 2011. augusztus 1-je előtt kezdted meg, nem 6, hanem még 12 hónapra jár a fizetett szabadság.
GYES utáni szabadság tehát csak erre a 24 hétre, és az ez után következő 6 illetve 12 hónapra illet meg téged, az ezek után otthon töltött időre nem!
Alap- és pótszabadság napok pontos száma
Az alapszabadság mértéke 20 nap (ez életkortól függetlenül jár), ez a következőképpen változik az életkortól függően:
- huszonötödik életévétől 21;
- huszonnyolcadik életévétől 22;
- harmincegyedik életévétől 23;
- harmincharmadik életévétől 24;
- harmincötödik életévétől 25;
- harminchetedik életévétől 26;
- harminckilencedik életévétől 27;
- negyvenegyedik életévétől 28;
- negyvenharmadik életévétől 29;
- negyvenötödik életévétől 30 munkanapra emelkedik.
(Abban az évben már jogosult vagy a nagyobb számú szabadságra, amelyik évben az adott életkort betöltöd.)
Pótszabadság járhat több jogcímen:
Gyermek utáni pótszabadság: tizenhat évesnél fiatalabb gyermek után lehet igénybe venni, egy gyermek után 2, két gyermek után 4, kettőnél több gyermeke után összesen 7 munkanap pótszabadság jár. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti. 2012 óta mindkét szülőnek jár, 2012 előtt vagy az egyik, vagy a másik vehette igénybe, nyilatkozat alapján.
Ez a pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő (2013 óta), erről részletesen a tartósan beteg és fogyatékos gyermek utáni pótszabadságról szóló bejegyzésben olvashatsz.
Vannak még további pótszabadságra jogosító jogcímek, de a GYES utáni szabadság kérdésénél most azért nem foglalkozom ezekkel, mert rendkívül ritkán fordulnak elő egy visszatérő anyukánál (5 év alatt egy ilyen esettel volt dolgom :-)).
GYES utáni szabadság – a konkrét számítás
Ha mindez megvan, akkor már a vége felé járunk a „GYES utáni szabadság” fedőnevet viselő rettenetes küldetésünknek, hiszen csak ki kell számolni, hogy az adott években hány nap alap- és pótszabadság járt neked, majd ezek után ezt időarányosítani kell a fent említett szülési szabadság és fizetés nélküli szabadság meghatározott időszakaira. A felet elérő töredék napokat felfelé kerekítjük. A GYES utáni szabadság számításhoz egy régebbi bejegyzésemben, ide kattintva találsz egy konkrét, részletes gyakorlati példát!
Munkajogi tanácsok kifejezetten anyukákra szabva, méghozzá ingyen?
Add meg a neved, címed, s máris megkapod a hírlevélsorozat első részét néhány percen belül!