
Ritkábban foglalkoznak a szakmai cikkek a gyes melletti munkavégzés szabályaival, pedig azt látom, hogy itt is nagy félreértések vannak az édesanyák részéről.
Nagyon nem mindegy, hogy egy gyermekre, vagy ikrekre kapod-e a GYES-t, vagy hogy vér szerinti gyermek-e, vagy örökbe fogadott.
Nézzük meg részletesen tehát a mai cikkben ezeket!
GYES melletti munkavégzés alapszabályai
Ha GYES-ben, azaz gyermekgondozási segélyben részesülsz, a gyereked fél éves kora után vállalhatsz keresőtevékenységet. A munkavégzés esetén nincs időkorlát, azaz nem kell, hogy a munkaviszonyod 4, vagy 6 órás legyen, nyugodtan dolgozhatsz 8 órában. Ez a vér szerinti szülők esetén igaz, amikor a gyermeknek nincs tartósan beteg, vagy fogyatékos besorolása.
Eltérő esetek a GYES melletti munkavégzés során
A fentiektől eltérően, ha nem a vér szerinti szülő, hanem a nagyszülő kapja a GYES-t, ő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után folytathat heti 30 órában, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
A Cst. törvény 20/B. §-a szerinti örökbefogadó szülő esetén szintén van időbeli korlátozás, mert ő kereső tevékenységet heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat csak.
A harmadik eset, amikor figyelni kell, az a tartósan beteg, vagy fogyatékos gyermek után GYES-t kapó szülő esete, mert ő bizony nem a gyermek fél, hanem egyéves kora után dolgozhat csak időkorlátozás nélkül.
GYES melletti munkavégzés ikrek esetén
Ikergyermekek esetében a fenti szabályozás úgy módosul, hogy a gyermekek egy éves kora után lehet időkorlátozás nélkül keresőtevékenységet végezni, ám azzal a megkötéssel, hogy a gyermekgondozást segítő ellátásban részesülő személy ikrek esetében csak egy gyermek után jogosult a gyermekgondozást segítő ellátásra! (Ne, kérlek, ne kérdezzétek, hogy a GYES melletti munkavégzés ikrekre vonatkozó szabályozásában mi a logika, és akinek egy gyermeke van, az miért nem kell, hogy lemondjon a GYES-ről, akinek meg ikrei, az miért nem kaphatja mind a két gyermek után, holott pont neki lenne talán nagyobb szüksége a dupla pénzre… 🙁 )
Szeretnél az összes várható munkajogi helyzetre alaposan felkészülni? Bizonytalan vagy, hogy mi lesz veled a munkába visszatérés után? Kirúghatnak, vagy visszavesznek? Ezzel az ingyenes, kifejezetten kisgyermekes anyukáknak készült hírlevéllel könnyedén felkészülhetsz!